| 1Q a întrebat:

Daca am dat odata sala si de doua ori traseul si acum vreau sa ma inscriu sa dau traseul a treia oara platesc taxa de 3 lei sau pe aia de 80?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Platesti doar taxa ca si pentru prima examinare, din cate stiu eu este de 6 lei.
Pana acum ai avut doar 2 examinari, sala si traseul dat prima data se socoteste o singura examinare.

| 1Q explică (pentru Ioandelasal):

Stii cumva cand expira scoala de soferi adica in dosar scrie asa ca am efectuat cursurile in perioada 15 februarie si am terminat pe 24 martie iar la data eliberarii scrie 12 aprilie, deci imi expira scoala in martie sau aprilie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1Q):

Scoala de conducere expira dupa 1 an de la terminarea cursurilor, in cazul tau va expira pe 24 martie 2017.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 12. - (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru candidaţii prevăzuţi la art. 6 alin. (3), calificativul «admis» la proba teoretică este valabil un an de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, cu achitarea taxei corespunzătoare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins».
  (3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9.
  (4) Candidaţii care nu s-au prezentat la proba practică pot solicita  programarea pentru o nouă probă oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursului de pregătire teoretică şi practică sau, după caz, de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire.
(6) Prevederile alin. (3) se aplică în mod corespunzător candidaţilor prevăzuţi la art. 6 alin. (3)."