| Mitrache_Alexandru_1998 a întrebat:

Daca cureaua de distributie nu pune motorul 100% la punct in influenteaza consumul de carburant?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am vazut cateva motoare la care distributia nu era pusa la punct, toate erau pe benzina. Simptomele sunt cam asa:
-lipsa puterii
-mers neregulat
-combustibil nears pe evacuare (miros de benzina)
-benzina ajunsa in baia de ulei
-consum mult mai mare
In functie de cat de mare este eroarea (1-2 dinti avansati sau devansati, poate mai mult), si in functie de motor, motorul poate merge foarte apropiat de mersul normal, sau poate sa nu stea pornit deloc.
Diesel cu distributia pusa gresit inca nu am vazut, doar cu cureaua rupta si supapele indoite.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Consumul e utima grija din lista.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca este doar un dinte, consuma putin mai mult, nu mai trage chiar ca inainte, nu mai porneste la sfert.
Nu apare nici eroarea in bord.
Mi s-a intamplat.M-am intors la mecanic si am insistat ca ceva nu este in regula.