| ShREKT a întrebat:

Daca dai asigurarea la un accident, ea devine nula si a doua zi trebuie sa faci alta sau ramane valabila pana cand expira?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asigurarea nu devine nula in urma unui accident, amiabile etc!
In functie de clasa bonus malus cand vei reinoi polita ea se va mari ca si pret total, este logic de ce! In functie de cate ori ai fost tu vinovat in istoricul asigurarilor!
Dar de exemplu daca 1 an de zile nu ai niciun eveniment din vina ta, atunci si clasa bonus malus se va modifica in bine pentru tine!

Pentru lamurire poti consulta Legea nr. 132/ 2017 și Norma ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară) nr. 20/2017!

Succesuri!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramane valabila pana expira logic

| mihai69 a răspuns:

Evident că e valabilă pe toată durata ei de validitate.

| Frank51 a răspuns:

Dacă este vorba de o daună totală nu vei mai merge cu acea mașină deci este inutilă, chiar dacă este valabilă.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, de ce să devină nulă? Asigurarea se face pe o perioadă, nu pe un singur incident.

| adryang78 a răspuns:

Tu nu dai asigurarea, dai o copie după ea. Asigurarea rămâne valabilă până la expirare.