| CelTimid321 a întrebat:

Daca am avut accident auto din vina mea, ceva minor, doar o zgarietura, si dau asigurarea, cum procedez dupa? Trebuie sa fac alta? sau circul normal si se face alta dupa ce expira aceea?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca a fost ceva minor in conceptul tau, ci ca ai produs un accident din vina ta, iar firma de asigurari de va pune a platesti un premium si iti va ridica pertul asigurari. dar intai s avedem daca esti complet asigurat, de se constata ca nu, va trebuii s aplaesti din buzunar reparatia masinii aluia, cat si pe a ta.
Oricum ar fi, pe viitor, asigurarea te va costa mai mult, pentru ca esti "pericol pe sosea" pentru ca ai avut deja un accident.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A da asuigrarea nu inseamna al propriu sa ii da hartia cu asigurarea si sa iti faci alta... inseamna ca el isi va repara masina pe banii asiguratorului tau si tu iti vei pastra asigurarea pana la data expirarii

| anonimusss12 a răspuns:

Circuli cu asigurarea pe care o ai acum pana expira cand expira si vei vrea sa faci alta te va costa mai mult nu stiu cu ceva intre 5-30 % din intreaga asigurarea Am patit si eu asa ceva dar am busit-o calumea eu Bafta stai fara griji

| CelTimid321 explică (pentru anonimusss12):

Multam, e doar o zgarietura, pana in 500-600 lei se duce reparatia, sunt constient ca o sa fie asigurarea mai mare, dar n-am ce face.