| Maria_Sophia_1989 a întrebat:

Daca doresc sa ies din statie peco si am linie dubla continua in fata iar eu vreau sa intorc masina in directia opusa trec obligatoriu peste ea.am voie?

9 răspunsuri:
| andreidraga a răspuns:

Daca ai depasit linia dubla continua si esti vazuta => vei primi amenda. ( nu conteaza ca acolo este o statie peco )

| Dragan_George_1988 a răspuns:

Nu ai voie vei pleca in directia de mers pana ai posibilitatea sa intorci pe cale legala. sau intr-un sens giratoriubig grin

| a1doru a răspuns:

Intoarcerea, pe linia continua este interzisa.ca si depasirea dealtfel.

| timisoara a răspuns:

Daca te prinde un politai iti da amenda. Linia continua poate fi trecuta doar in caz de urgenta.

| maseax a răspuns:

Legal nu! Risti 6 Puncte penalizare. Art. 108 pct. d alin 9.

| maseax a răspuns (pentru timisoara):

Si care ar fi acel caz ce urgenta? asta daca nu te superi.

| Dragosalx a răspuns:

Linia continua nu ai voie sa o calci cu roata, fie ca este la axul drumului fie ca este la marginea drumului(semnifica ca nu poti opri pe acel transon de drum), pentru de depasiri intoarceri etc linia " - - - - - - -" (discontinua)

| timisoara a răspuns (pentru maseax):

Acel caz de urgenta ar pute fi: daca unu face pana si se opreste. Daca este o caruta pe drum. Daca unu ramane fara motorina...