| Bikerul a întrebat:

Daca fac contract de vanzare-cumparare la un motor,mai este necesar sa fac acte la acel motor? Adica prin acel contract dovedesc deja ca e al meu, nu cred ca mai are rost sa fac actele motorului.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este necesar, fara acte nu-l poti inmatricula si nici circula legal cu el pe drumurile publice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contractul de v-c dovedeste ca l ai dobandit, ceea ce te obliga sa il inmatriculezi

| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa admit ca ai o "logica" foarte buna.

Ce zici sa mergem prin toate orasele din Romania si la fiecare motor pe care-l gasim facem cate un contract de vanzare cumparare si le vindem mai departe pe net? Ca deh, contractu atesta ca deja e al nostru, iar asa nu mai ai nevoie de acte.
Parte cu contactul de pornire o rezolv eu si facem 50-50. Ce zici? Te bagi?

Acum serios vorbind, sa o luam logic, daca ar fi asa cum spui tu iti dai seama ca toate motoarele ar fi furate si vandute de n-spe mii de ori, da? Atunci intrebarea ar fi de ce ai mai cumpara un motor daca stii ca iti poate fi furat in orice clipa si cu un simplu contract hotul atesta proprietatea lui asupra bunului?

Ideea e urmatoare:
Poti sa ai tu 20 de contracte de vanzare pe motorul respectiv daca eu vin cu politia la tine si cu actele motorului in original, te-ai ars, intelegi?
Nu conteaza ca tu ai cumparat motorul de la X, ca ai contract de vanzare cumparare cu respectivul, ca ai copie dupa acte, cat timp eu detin actele in original si sunt titular pe ele, motorul imi apartine, iar tu doar pentru tainuirea acelui bun primesti de la 1 la 5 ani de inchisoare.
Cand cumperi un bun, e datoria ta sa te asiguri ca actele sunt inregula, la fel trebuie sa faci si cand circuli cu respectivul pe drumurile publice.
Daca nu ai acte in regula, nu ai ce cauta cu respectivul motor pe strada, daca esti prins esti bun de plata, si probabil vei avea si alte probleme mai grave.