| InstructorDeIubire a întrebat:

Este neapărat sa legalizez un contract de vânzare cumparare? Vreau să il am doar ca dovadă la un motor de teren că nu este furat. Nu am alte acte si mă gândeam sa fac un contract de vanzare cumpărare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare a unui bun mobil (masina, motocicleta, ATV, etc) nu trebuie legalizat, este destul sa fie incheiat sub semnatura privata, redactat, semnat si datat de parti sau incheierea unui contract tip.
Doar contractul pentru bunuri imobile (teren si constructii) este obligatoriu sa fie incheiat in forma autentica la un notar public.

| Cksihja a răspuns:

Îl poți înmatricula ca să știe lumea că e al tău.

| InstructorDeIubire explică (pentru Cksihja):

Nu se poate înmatricula.

| Cksihja a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Păi cum ai cumpărat motorul, așa fără acte nimic?

| EuAsaCred a răspuns:

Trebuie legalizat!