| liceu a întrebat:

Daca fac scoala de soferi pe o masina diesel, care sunt sansele sa ma descurc sa conduc apoi una pe benzina? adica ce lucru face o masina pe benzina mai greu de condus? pornitul de pe loc?(diferenta?)
funda

Răspuns Câştigător
| liceu explică:

Exact la fel doar ca trebuie turat motorul un pic mai mult, de genul 2000rpm la benzina fata de 1500rpm la diesel. Eu am facut un drive test cu un Logan diesel si m-am obisnuit imediat.

7 răspunsuri:
| Axel0109 a răspuns:

Da. Conteaza pornitul de pe loc si putin demarajul in depasiri. La benzinare trebuie sa apesi mai cu tupeu acceleratia, altfel se inneaca.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Benzinarele au cuplu mai mic si turatia de cuplu maxim mai ridicata. Deci trebuie turat un pic mai mult motorul la pornirea de pe loc si la schimbarea vitezelor. Oricum te obisnuiesti repede.

| DrGoogle a răspuns:

Incearca sa dai examen pe o masina asemanatoare cu cea care ai facut scoala, o sa ai emotii si o sa iti vina mai greu sa treci de la diesel la benzina si invers.Succes

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Axel0109):

Innecatul era la masinile cu carburator... sistemele pe injectie nu se mai inneaca

| liceu explică (pentru andreia67):

Eu cand pornesc de pe loc cu o masina diesel, dau drumu' pana la jumatate la ambreiaj (masina incepe sa se deplaseze putin), iar apoi apas si acceleratia. Tot asa e si la benzina faza cu ambreiaju'?

| Axel0109 a răspuns (pentru suntserios):

Si in momentul in care ridici brusc piciorul de pe ambreiaj fara acceleratie cat trebuie se opreste si zvagneste. Atunci ce face? Tot innecat se numeste.winking si chiar si pe injectie se inneaca daca o fortezi tot asa de de abia o mai pornestiwinking

| Axel0109 a răspuns (pentru liceu):

Cam tot asa ii dai drumul dar trebuie sa apesi mai devreme pe acceleratie.