| danielrazvan a întrebat:

Daca iau o masina de afara, si o aduc in romania. cat am voie sa circul cu ea. aici pe numerele straine? pot sa-i fac asigurarea (r. c. a.) in romania. si dupa ce expira,, acest termen,, trebuie s-o inscriu daca vreau sa merg cu ea., si pentru. ca mi-se par foarte scumpe inscriierile in rom. pentru. autoturisme, in functie de carcteristiciile tehnice si de anul fabricatiei. la acel model, pot s-o inscriiu si in bulgaria? am auzit si am si vazut foarte multi care au facut asa! dar daca vreau sa-i fac itp, trebuie numai in tara in care ti-ai inscris maina. este vreo pb? ca itp. parca expira la 1 an de zile dupa care trebuie trasa o fuga pana acolo. nu? va multumesc pentru. raspunsuri tuturor. este vorba despre un opel vectra din 2000 pe benzina... arata impecabil, zici ca-i bijuterie nu stiu unde a tinut-o omul, dar m-a surprins total.cred ca are motor de 2000

2 răspunsuri:
identitate
| identitate a răspuns:

Asigurarea in tara(rca) pentru o masina inmatriculata in strainatate se poate face pe maxim o luna si dureaza o luna pana o primesti de la Bucuresti.big grin Cel mai bine faci toate actele si mergi la inmatriculari(nu platesti taxa), ceri hartie (in scris negru pe albhappy )de la inmatriculari in care precizeaza ca nu vor sa-ti inmatriculeze masina fara taxa.Mergi la tribunal si ii dai in judecata iar "serviciul inmatriculari" este obligat sa-ti inmatriculeze masina pana la solutionarea cauzei. Dureaza luni de zile dar ce-ti pasa?! Si oricum procesul tot ei il pierd si nu mai platesti nici o taxa happy E plin de masini cu numere provizorii pentru ca toti fac asa.
Dar nu merge singur de nebun, consulta un avocat care se ocupa cu asa ceva.Au si la A.C.R. si platesti doar taxa de inscriere in club si avocatul lor te reprezinta gratis.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa o inscrii in Bulgaria, te costa mai ieftin, asigurarea in acest caz se face tot acolo, dar in caz de accident trebuie sa mergi la firma din Bulgaria pentru reparatii(e vorba de masina ta ). Eu am luat cu 2 ani in urma un Volkswagen Sharan 1, 9 (din 1999)din Germania, am circulat in tara o saptamana, am luat de la politie numere provizorii pentru o luna timp in care am facut toate documentele pentru inmatriculare.Inmatricularea a costat 1000 euro + asigurarea + impozitul + traducerea cartii tehnice + RAR + numerele + rovinieta... a costat destul. Iti urez succes!