| Gamer2000 a întrebat:

Mi-ati recomanda un opel vectra b din anul 2000 vreau sa cumpar o masina si vreau o parere! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu nu sunt cu masinile,conteaza kati km are si cum a fost ingrijita ai un risc daca se strica ce te faci, in plus piese sunt? un service costa mult, dar faci ce vrei eu mi-as lua una noua macar sunt sigur ca ma tine, masina e frumoasa, nu o lua de la oricine ai grija ca sunt multe smecheri o vopsesc si crezi ca e ok, ea pe cineva cu tine cand o cumperi care se pricepe

| RB26DETT a răspuns (pentru RAY):

Stai putin, suntem in Romania, nu ne permitem masini noi decat daca muncim o viata, omul vrea o masina din 2000, deci nu are buget de una noua, poate o dacie de asta la 6000 euro iti mai iei dar una care sa te tina ani buni nu cred ca ori si care are sa arunce cu bani asa, si masinile vechi sunt bune, depinde acum ce masini sunt! acum referitor la intrebare, cat dai pe masina? daca vrei neaparat sa o cumperi nu iti recomand motoarele ecotec, parerea mea... este o masina destul de bunuta dar la pretul de 2000 de euro mi-am luat un volvo v40 din 97' are toate dotarile posibile pe o masina din 1997 si nu te lua dupa altii ca daca se strica ce faci, unde gasesti piese, pai normal, nu prea gasesti piese, dai comanda si vine piesa doar nu vrei sa te astepte mecanicul cu piesa in mana cum ai intrat cu masina. iti recomand volvo deoarece volvo sta pe locul 1 la siguranta, pe locul 4 la fiabilitate [1 honda 2 toyota 3 mercedes] pe locul 2 la durabilitate 21 de ani [pe locul 1 fiind mercedes] si este o masina mult mai avansata decat acel opel sincer sa fiu, am mers cu vectra si nu prea m-au impresionat designul interior/exterior de mers merg bine dar hm hm nu prea e cine stie ce masina. si dupa cum iti spuneam poate ca te vei intreba, ce e volvo? de ce sa imi iau volvo? nu prea vad pe strada, nu e bun daca nu e nu stiu cum? Si eu spuneam asa inainte sa imi iau masina asta, am fost nevoit sa mi-o iau fosta masina s-a cam dus si am avut nevoie urgenta cum ca asta era cea mai avantajoasa m-am indreptat spre ea, cu motor de 2.0i + GPL la cam 400 000 km [daca e volvo nu prea te intereseaza km parcursi, recordul mondial la km parcursi de volvo e detinut, 4, 5 milioane km cu o masina] si totusi masina merge foarte foarte bine, stiu doar ca am agatat o remorca de ea, am incarcat-o destul de prea tare si totusi intram in depasiri fara probleme, motorul trage indiferent de situatie. iarna nu te lasa la greu, daca masina a fost intretinuta corect la -20 de grade iti va porni la sfert de cheie! a mea porneste! [cu motorul rece]. sper ca te-am convins. + ca masina iti ofera stabilitate foarte buna, punte independenta pe spate ceea ce ajuta la confort [specifica masinilor de clasa superioara] a fost desemnata ca cea mai frumoasa masina in 96 si cea mai sigura avand 4 stele la euro NCAP [dacia abia in 2013 a ajuns la 4 stele] eu sper ca te-am lamurit putin cum sta treaba cu masinile. o cumperi ieftin si o intretii ieftin! a mea consuma 8.5% iarna cam 10% daca vrei poti obta pentru diesel dar mai avantajoase sunt cele pe benzina daca ai un 1.8 macar ii pui GPL si la 3 lei litrul de gaz, cum sa nu-ti convina? si iar iti mai zic, nu ii baga in seama pe cei ce zic ca gazul strica motorul, a mea din 98 i s-a montat instalatie gpl si astazi merge mai bine decat multe alte masini care au mers tot timpul doar pe benzina!

| RAY a răspuns (pentru RB26DETT):

De aia i-am recomandat sa mearga cu cineva care stie eu asa am vazut la mine in oras un specialist care stie sa nu ea teapa vezi ca banii se fac greu, si o dacie e buna desigur nu poti aici nimic

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cat doresti sa investesti?

| Sofer a răspuns:

Motor de cat il are? Cum se prezinta masina daca a fost ingrijita.

| Vasylyka007 a răspuns:

Iti recomand vw passat tdi din 1999-2000... foarte bune ...consum mic, intretinere ieftina!