| Hermannstadt01 a întrebat:

Daca imi cumpar un SUV cu motor de 2900 cmc si il transform in duba la RAR, ce taxe v-a trebuii sa platesc fata de taxele pentru acelasi SUV dar normal?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti magician si il transformi in duba, te vor refuza cei de la RAR, pe motiv ca ai adus o duba, in loc de SUV-ul din acte.
Daca mergi cu un SUV la RAR si demonstrezi ca masina e folosita ca si autoutilitara (cauta tu legislatia referitoare la caracteristicile autoutilitarelor), scapi de impozitul imens, insa vei plati o rovinieta care compenseaza diferenta de la impozit.
Tot acolo ajungi, doar ca in loc sa platesti primariei tale, ca sa vezi niste borduri vopsite mai smecher prin centru, o sa platesti CNADNR-ului, pentru marcaje prin gropi.
Alte taxe suplimentare nu ai, in afara de costul transformarii.