| teknoob a întrebat:

Salut, daca imi cumpar din Germania un Chevrolet Impala an 1967 care a fost restaurat( inlocuit motor, vopsea etc.) si vreau sa inmatriculez in Romania, platesc taxe la fel ca orice masina? P. S : nu se poate inregistra ca vehicul istoric.

Răspuns Câştigător
| LLTCATpRoduction a răspuns:

Vaiii din 1967? stai cuminte vrei sa dai de 10 ori mai mult de costa masina? si treaba cu motorul si vopseaua.da se pot schimba sau intra cu ele RO dar le-ai pus tu asa aiurea sau ai fost si la RAR si la politie? ca motorul ala are o serie! adica eu ma refer daca ai facut schimbarile cu acte? dar nici sa nu te gandesti sa iei masina

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da se inregistreaza ca orice alt autovehicul decat ca te va omor la impozit vei platii aproimativ 7000 de lei pe an impozit ceea ce este enorm de mult!

| covexrobu a răspuns:

@floryn crezi tu ca a existat ceva norma euro in 1967? Chiar daca a fost schimbat motorul eu nu cred ca au montat si catalizator pe ea.
Daca are motor de 5.7 litri atunci taxa ta va fi de
Taxa specială auto conform grilei taxei de poluare pentru 2010 este:

54720.00 EURO 233588.74 RON

| Maravilla a răspuns:

Stati ma cuminti ca poate omul sa isi aduca masina daca nu cumva motorul care a fost inlocuit nu este altul fata de cel original, iar acum vopseaua, sau casetofonul si alte chitibusuri din astea nu conteaza daca o inmatriculezi pe retromobil. Si nu platesti nici impozit nici taxa de poluare nici nimic.

bafta!

| ZaRa007 a răspuns:

Nu poti sa il inregistrezi cu behicul vechi pentru cu depinde si de motor depinde cati cai putere are cm cubi etc...depinde de motor nu de masina in ziua de astazi...

| floryn_4299 a răspuns:

Pai depinde de anul fabricatiei de ce euro e (euro 3 euro4) si marimea motorului

| Lord98 a răspuns:

Da, platesti