| schajuman1344 a întrebat:

Daca in urma unei constatari amiabile, eu fiind pagubitul, optez pentru reparatia masinii intr-un service partener cu societatea de asigurari exista riscul sa mi se sechestreze masina de catre service pana cand plateste societatea de asigurari? Sau pur si simplu, dupa ce e gata, merg si o iau, pentru ca au deja un acord? Va rog sa raspunda doar cei care stiu. Multumesc.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiferent de acord, o doza de risc există, pentru ca orice service isi dorește sa incaseze cat mai mult, iar orice societate de asigurari își doreste sa plătească cat mai putin.
O doza in plus de siguranta ofera serviceurile care au propriul birou de daune.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un asemenea risc, firma de reparatii nu-ti poate retine masina, avand in vedere ca nu este proprietatea firmei de asigurare ci proprietatea ta si nu tu esti dator sa platesti reparatia.
Dupa ce termina reparatia mergi si o primesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au dreptul să sechestreze, nu se întâmplă așa ceva.