| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 saptamani am avut un accident, iar eu am fost cel nevinovat si am incheiat totul cu o amiabila. Din acesta m-am ales cu usa dreapta fata putin lovita, usa dreapta spate bagata inauntru, bandoul usa dreapta spate indoit si aripa dreapta spate indoita, iar janta si anvelopa putin zgariate. In urmatoarea zi am fost cu masina la asigurator, acesta m-a programat peste 2 zile la service-ul asigurarii pentru constatarea pagubelor, iar de acolo am fost reprogramat peste 2 saptamani inapoi la service pentru reparatia masinii cu piese originale. Am lasat masina acolo timp de 2 zile dupa care am fost sunat sa vin dupa masina, ca are dauna totala si valoarea reparatiei depaseste valoarea masinii, cica a fost si puntea spate afectata si costul e prea mare. Bine, am inteles si a ramas sa astept inca aproape o saptamana pentru o decizie de la Bucuresti in care mi se ofera doua variante. Astazi am primit raspunsul, prima varianta este sa le las masina lor si sa primesc contravaloarea masinii de 2000€, iar a doua varianta este sa pastrez masina si sa imi dea 650€ pentru repararea ei in regim propriu cu piese second. Acum vine si nemultumirea mea, prima este ca am asteptat aproape o luna pentru programari si raspunsuri inutile, iar a doua este ca nu imi convine nici macar o varianta din ce imi ofera ei. Eu am cumparat masina acum 2 ani cu 3500€, este din 2003 si nu batea sau troncanea, nici nu a avut vreo urma de rugina, iar acum dupa un accident destul de urat, cei de la asigurari vin cu sumele astea de bani, nici macar sa se bage sa-mi repare masina! Iar masina in momentul de fata valoreaza 2500€ pe piata (dar nu lovita, nici nu o pot vinde). Si ca bonus, fiind tanar plateam la asigurare 1200 lei pe an, iar acum ei imi arata fundul drept multumire. Acum am ajuns la intrebarea mea, cum pot sa contest acesta hotie, cum e procedura? Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o masina care valorează 2500euro dar e dauna totata si ei iti dau 2000 euro. Eu zic ca e mai mult decat corect.

| presus a răspuns (pentru suntserios):

Mai mult decat corect? Adica sa le dau masina si sa iau 2000€ apoi sa mai pun eu 500€ din buzunarul meu pentru alta la fel? Nu mai zic de anvelopele noi, distributie, filtre, ulei schimbate la timp, etc. Cine stie peste ce masina second o sa dau, unde-i corectitudinea? Adica fiind nevinovat si platitor la asigurare, sa ma asigure ca o sa ies in pierdere? Probabil lucrezi in domeniu si esti obisnuit cu hotia din Romania, sau ai o logica mai diferita.

| suntserios a răspuns (pentru presus):

In conditiile in care vorbim de o masina de 16 ani fii sigur ca evaluarea lor putea fi mult mai proasta de atat. Nicio firma de asigurari nu iti va evalua peste sau macar la pretul real al pietei. Asa ca iesind in pierdere cu 500 euro eu zic ca e o ofera foarte buna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îi poți da în judecată, dar nu ai șanse de câștig, au avocați mai buni ca tine.