| TechnologyWebBrowsing a întrebat:

Daca limita de viteza pentru incepatori e cu 20 de km/h mai mica decat a cea pentru soferii experimentati, adica, pe autostrăzi: 110 km/h; pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene: 80 km/h; pe celelalte categorii de drumuri: 70 km/h, atunci cand limita de viteza pe un drum european este redusa prin indicator la 80 km/h pentru toti participantii la trafic, incepatorul trebuie sa respecte viteza de pe indicator sau sa o reduca cu 20 km/h, considerand ca indicatorul se adreseaza soferilor experimentati?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa circule cu 20 de km mai putin, altfel ar insemna sa incalci prevederile Codului rutier, citez:
""(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse."

| TechnologyWebBrowsing explică (pentru Ioandelasal):

Ma gandesc ca regula celor 20 km/h este strict pentru limita generala de viteza a tipurilor de drumuri. Daca viteza e redusa prin indicator pe un drum pe care limita generala e de 100, nu trebuie sa respect indicatorul? Adica limita generala drum european 100km/h; se reduce la 80 km/h prin indicator, incepatorul prin lege trebuie sa circule cu 20 km/h mai putin decat viteza generala a drumului respectic care este de 100km/h, incepatorul trebuie sa circule cu 80 sau cu 60 km/h? Se conformeaza indicatorului sau limitei de viteza generala a drumului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Daca observi nu se face referire la viteza maxima admisa pentru categoria de drumuri ci la viteza maxima admisa pentru vehiculele din aceeasi categorie. Ca urmare, in ex. tau, daca viteza maxima este de 80 km/h pentru autoturisme atunci va fi mai mica cu 20 km/h pentru incepatori.

| DaniTDCI a răspuns:

Ca si incepator esti nevoit sa respecti toate semnele de circulatie, unde iti arata 80, mergi cu 60 si etc, eu sa fiu sincer sunt incepator dar ma simt in stare sa stapanesc masina, asa ca merg regulamentar in functie de limita de viteza maxima admisa

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Deci se refera doar la limita maxima pe autostrazi, drumuri expres sau nationale..Deci daca tu circuli sa zicem pe un drum european si vezi ca pe o portiune scrie sa mergi cu 80km/h, tu poti merge in continuare cu 80km/h linistit. Oricum nu cred ca o sa te opreasca cineva in caz de mergi cu 100 pe un drum european.Probabil o sa dai de belele daca de exemplu te prinde cu 130km/H pe un drum european fiindca tie iti ia carnetul si la un sofer cu experienta ii da doar amenda.

| awspam a răspuns:

Asta e la fel ca la consumul de alcool,,, da e pana la o limita admis dar nu inseamna ca ai voie sa bei,
una e sa gusti si alta e sa bei alcool
de asta mor nevinovati,, pentru ca au ideea aia ca ei pot sa evite orice
si azi un destept "" era sa calce o fetita in fata mea pe langa o scoala,, puii mei eu merg cu maxim 20-30 ca stiu ca sar copii dintre masini, el apasa pedala