| addy200 a întrebat:

Dacă pun faruri xenon la o mașină, trebuie omologate?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Unde scrie ce faruri ai tu din fabrica? Unde sau cine spune ca daca ai faruri xenon este obligat sa ai si stergatoare? Nu spune nicaeri treaba asta si mamsinile cu faruri xenon care vin din fabrica asa unele pot avea altele nu stergatoare.Eu nu cred ca intereseaza pe careva ce faruri ai tu la masina.Pt ca nu-i trecut in acte.
Ok hai ca mi-am adus aminte de ceva.In Ro pe actele unei masini scrie culoarea masinii la exterior? Is doara curios.

| regis a răspuns (pentru relian):

Nu scrie nicaieri ce faruri ai din fabrica, insa adaptarea pentru xenon aftermarket este vizibila.
Stergatoarele nu sunt obligatorii, insa masinile care au xenon din fabrica au de obicei si spalator si lupa.
In privinta culorii masinii, aceasta este trecuta si in CIV si in certificatul de inmatriculare.
Ba chiar si seria de motor inca apare in CIV, desi in majoritatea tarilor europene aceasta nu se trece, motorul fiind considerat piesa de schimb.
Si ca o curiozitate, in formularul de talon nu mai apar dimensiunile standard de anvelope, in schimb apar dimensiunile echivalente admise...

| relian a răspuns (pentru regis):

Am spus stergatoarele de farutri chiar la masinile care vin din fabrica cu xenon nu-s obligatorii.Adica eu iti arat masina cu faruri xenon cu stergatoare si fara stergatoare asa din fabrica.Deci nu-i nimic vizibil zic eu.In sf in legatura cu culoarea masinii, cineva spunea ca nu se mai scrie in acte sau ceva pe viitor.Ce tampenie sa scrii atatea date intr-un rahat de act.Astia is romanii daca atat gandesc atat fac si ei.Bine ca de fapt daca stau bine si ma gandesc ei nici atat nu gandesc, astea le-au luat de la alta tari laughing romanii doar copie ce fac altii, cei mai prost copie numai cei naspa.CIV certificat etc ces astea frate pai nici un om n-are atatea acte laughing o prapadita de masina parca nu stiu cear fi.Gata nu mai zic nimic c a cine stie dupa ma enervez aiurea laughing degeaba adica pe tara aia de 2 lei. Oricum multumesc de raspunsnu mai sunt curios de nimic legat de RO mai bine citesc povesti chinezesti laughing

| nda a răspuns (pentru relian):

In acte mi-or trecut gri, dar masina mea e mai mult verde. rolling on the floor

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

OUG 195/2002 - art.101
Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

Daca sunt aftermarket, sunt usor de depistat. Daca sunt insa originale (de exemplu din dezmembrari), nu le mai stie nimeni.

| OldSoul a răspuns:

Cat timp masina nu a avut din fabrica acesta dotare cel mai probabil vei avea de omologare.
Daca masina ta are autoleveling si spalatoare de faruri din fabrica, nu mai e nevoie de omologare.
In schimb daca nu are aceste dotari, trebuie sa i le adaugi daca chiar vrei sa obtii omologarea, sa fie legal.

| xerxes1 a răspuns:

Relian bate campii ca de obicei.
Risti sa ramai fara talon.
https://www.4tuning.ro/......30090.html