| Paeki a întrebat:

Momentan am pe mașină la faza scurtă becuri xenon dar vreau sa le schimb pentru ca nu sunt omologate. Dacă vreau să îmi pun becuri cu led, trebuie omologare? Dacă mă oprește poliția, îmi poate lua certificatul de înmatriculare? Mulțumesc

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti pot lua certificatul de inmatriculare, daca nu le prezinti nici o dovada ca modificarea s-a facut cu produse omologate, in service autorizat.
https://www.emag.ro/......D2F28XBBM/
Alea sunt singurele leduri omologate pentru faruri, deci vei primi la ele o omologare, pe care trebuie sa ti-o stampileze service-ul care ti le va monta. I-o arati politistului sau celor de la RAR, cand esti oprit, si ar trebui sa te lase in pace.
Ai nevoie de montaj in service mai ales pentru reglajul farului, care se face cu un aparat (ala de la ITP).

| relian a răspuns:

Unde scrie ce becuri ai tu la masina? Scrie in acte pe undeva? Daca nu scrie atunci politia nu are ce iti face,masina sa aiba becuri cum spune regulamentul, ma refer la culoare.
Masina ta este facuta din fabrica cu ambele leduri, halogen sau xenon, dar nu scrie nicaeri ce becuri are masina, adica intr, un act ceva.Sau poate avea din fabrica 2 tipuri de becuri, adica si pe astea cu led, daca masina e mai noua.
Daca in schimb pui tu ebcuri albastre sau mai stiu eu ce culori de astea, atunci da te poate opri si sa te ia la rost.
Toate becurile ce arati tu is omologate deja de fabricanti, deci pe masina ta poti pune toate cele 3 tipuri de becuri, asta daca se potrivesc si sa functioneze corespunzator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Cum unde scrie? Deschizi capota, si daca ai un cazan din 90 pana in 2005 hai sa zic 2007, si vezi instalatie de halogen, legata cu fire bagate pe sub toate alea, pac, amenda. Se vede dracu de la o posta un far cu halogen, care nu e stock. Si ma refer la halogen, nu la becurile alea care scrie halogen pe ele si le pui si zici ca gata ai halogene laughing Crezi ca astia sunt prosti? Ca e vasilica politistu rutier in prima tura, si el nu stie, a trait sub o piatra.
Daca se face razie, numai pentru asta, pentru becuri si folii, fi convins ca ei vor sti despre ce e vorba.
Nici in Anglia nu scrie in certificat, ce fel de faruri ai stock. Dar tot n-ai voie cu becuri modificate.

Si este de prost gust.
Farurile masinii sunt reglate aume pe o pozitie, sa nu orbesti pe ceilalti.
Ti-ar place sa vina un bou de-asta cu beculete si instalatii de craciun, si tu sa fii cu copilu in masina, sa te orbeasca intr-o curba, si sa intrii in copac? si el sa mearga cu maneaua la maxim si cu samanta-ntre dinti si sa nici nu vada ce s-a intamplat?
fgm de cocalari.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus sa orbesti lumea si alte cacaturi, am spus daca sunt puse corespunzator.Cand am zis corespunzator,aia inseamna ca se pun mufe se leaga corect,exact ca si la fabrica,in cazul asta politistu nu are cemi face. Unde scrie ca are sau nu are masina faruri cu mai stiu eu leduri?
Acum ca voi va cacati pe voi cand va operste un bambilic de asta,asta e alta treaba.
Daca pe mine amr opri si sa ma ia el la rost,il intreb sa arate unde scrie ca el ar avea dreptate,sa arate unde scrie ca masina mea nu are xenon? Daca el imi dovedeste,dar cu ceva clar,nu ca nu-i el prost,nu ma opresti tu ba pe mine ca asa crezi tu,trebuie sa arati ceva oficial nu rahat cu perje laughing
Deci cand mai citesti ce scriu incearca sa si pricepi laughing nu am spus sa pui acolo ce-o fi,nu am spus sa orbesti lumea si alte povesti ce zici tu.
Eu daca merg la dealer ca am halogen,le cer kit pentru xenon si aia imi pot da kit si instalez,dar o sa arate normal,nu fire cum spui tu aiurea.
In sf ideea era ca politistu lui peste nu te poate opri daca tu ai faruri si functioneaza CORESPUNZATOR laughing na ca am scris mare sa vezi.
Poate sa fie firele cum or fi,aia nu-i treaba lui,ce fire am eu la masina si cum sunt laughing,aia nul priveste pe el ca politist.

Pe actul masinii in RO scrie ce culoare are masina? Intreb pentru ca nu am masina in RO,deci nu stiu.
Dar ca idee orice nu este trecut pe acte si masina le are din fabrica,ca le are la masina ta sau la alta masina dar acelasi an,aia e treaba ta, nu are nimeni treaba.
De ce am intrebat de culoarea masinii?
Daca in acte nu scrie nicaeri ce culoare are masina, atunci tu iti poti vospi masina zilnic in ce culoare doresti tu laughing
Sunt o multime de chestii ce oamenii nu le stiu, dar le este frica si de umbra lor, vai daca ma vede, vai daca nu stiu ce.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii ce este un bec cu halogen, le confunzi cu becurile cu descarcare in xenon.
Becurile normale sunt cu filament si gaz halogen.
Becurile xenon nu au filament, sunt asemanatoare neoanelor, fac arc electric in gaz.
Iar instalatiile xenon de fabrica au aparut in anii '90, nu in 2007.
Farurile dupa 2010 au inceput sa fie full LED. Halogenele erau o noutate acum 30 de ani, pentru ca pana atunci erau becuri cu filament in vid, fara nici un fel de gaz.
Cat despre modificarile neomologate, iti dau dreptate, mai ales cand e vorba de faruri care bateau prin copaci de noi, si se pun becuri de bazar cu 300% mai puternice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Scuze, xenon am vrut sa zic, mersi pentru corectare. Stiu ce sunt, doar ca n=am fost atent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Pai si nu scrie ma tantalaule in talon, ce model de masina e si ce an?
Daca vrea sa ti-o faca politistu, si se pricepe, si crede-ma ca cei de la rutiera se pricep, ti-o face. Nu e prost ala. Scrie pe internet daca nu stie si se uita la manual online pentru modelul tau stock. Si au si calculator in masina, pot sa verifice imediat.
Te duci cu un cazan din 2002 cu xenoane, iti dai seama. Ce dracu, despre ce vorbim.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tantalau esti tu ba bambilici. Daca in acte nu scrie,daca fabrincatu a fabricat acelasi model cu si fara, de unde stie ba politistu lu peste magariile astea? Tu vorbesti sa nu adormi.
Nici in manualul masinii nu scrie ba exact ce are masina ta asta daca vrei sa pricepi.
In manualul masinii sunt date tot ce s-a pus pe modelul ala, adica si ce ai tu si ce nu ai, pentru ca unele chestii sunt optiuni, in sf pe langa ca esti praf mai te bagi si in seama aiurea.
Hai du-te si plimba ursu, deja nu mai is curios de ce spui.Si de alta data ocoleste ce scriu alti,raspunde celui care intreaba ok? Numai bine
Si sa iti mai spun ceva, asta asa pentru cultura ta generala.
Si la dealer daca mergi nici aia nu s tiu exact ce sau cum a venit masina ta din fabrica, asta daca nu stiai.
Am fost personal la dealer si imi dadu piese care nu erau pentru masina mea, adica aveau un alt disign, se potriveau dar in sf nu are rost sa iti explic, tu ce stii atat vrei sa stii.
Iara dupa tine in anul 2002 nu erau faruri xenon? Am inteles cate cunosti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Daca nu sti mai bine nu vorbesti, Sunt exemple 1000 pe diferite forum-uri de masinisti. oameni care au fost prinsi cu instalatii neomologate. Daca vor face filtre sa controleze fix farurile, or sa aiba cu el si un inspector rar.
Aia sunt toti prosti si bine ca esti tu destept. happy
Daca era asa cum zici tu, nu mai lua nimeni amenda, sau cine lua, facea contestatie ca n-a stiut politistu ce si cum.

| Uvox a răspuns:

Legea este foarte clară dar vad ca nu o stie mai nimeni.
Pt xenon masina trebuie sa aiba sistem de spălare a farurilor, sistem optic specific si auto-reglare a înălțimii. Asa este in UE, asa este si in RO.
Pe faruri pentru. halogen nu se pot pune xenon in mod legal. Si se vede de la 1km ca nu este ok.
Orice modificare la lumini necesită omologare.
Asa ca nu mai aberati.
Asta daca mai vreti sa circulație cu balonul în buzunar. Dar se poate si fara talon happy

| ady18 a răspuns:

Pentru bec xenon sau led trebuie obligatoriu spalator de far / reglare automata/ balansare faruri/ lupa sunt mai multe\

| Ilie_George_1998 a răspuns:

Tot ce pui pe masina trebuie omologat daca nu este deja din fabrica. Scurt ai la obiect.