| anonim_4396 a întrebat:

Daca se rupe la o masina cureaua de transmisie (nu de distributie).ce se poate intampla.astept raspuns.multumesc

9 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Pai ce, masina e piaggio sa aiba transmisia pe curea?rolling on the floor

| olixandru a răspuns:

Mie mi-a sarit curea de transmisie la un BMW 318 si dupa ce am mai mers cam 20 min am ramas fara baterie. Daca s-a rupt curea nu mai incarca bateria si merge pana se descarca toata. Eu mi-am cumparat curea de transmisie pentru BMW 318 de aici http://kitcureadistributie.ro/

| 0rlando a răspuns:

În afară de Honda Civic CVT, mașinile nu au curea transmisie.
Deci am să te rog să fii mai specific, ce curea?

| byogirl83 a răspuns (pentru 0rlando):

Orlando,toate masinile au curele sau lanturi

| 0rlando a răspuns (pentru byogirl83):

Zi tu zău, cu limba scoasă că au toate curea de transmisie.
Curea de distribuție, da. Lanț de distribuție, da. Curea de accesorii, iarăși da, dar de transmisie ba, nici lanț și nici curea.
Transmisia se face prin intermediul arborilor și pinioanelor din cutia de viteze și diferențial, după cum spuneam, singura mașină ce are curea de transmisie, este Honda Civic CVT. Studiază cutiile de viteze tip CVT și ai să te lămurești.

| byogirl83 a răspuns:

Iti pui alta

| Elevus a răspuns:

Ramai fara incarcare, alternatorul fiind antrenat de cureaua de transmisie/curea accesorii.

| Elevus a răspuns:

Daca se rupe cureaua de transmisie ramai fara incarcare, alternatorul fiind antrenat de curea de transmisie/curea accesorii.

| byogirl83 a răspuns (pentru Elevus):

Daca te referi la cureaua de la masina se numeste cureaua de distributie iar daca se rupe e belea mare de tot risti sa spargi motorul, il opresti imediat pentru ca pistoanele o iau razna.iar daca te referi la cureaua de la pantaloni...ha,o schimbi si gata, ciao