| vladeusebiu a întrebat:

Salut imi poate explica si mie cineva in mare ce e distributia la o masina „cureaua de distributie„ cateva detalii in mare, multumesc.

Răspuns Câştigător
| andrei690 a răspuns:

Pai cureaua de distributie uneste doua fulii una de pe arborele cotit si una de pe axa camelor. Astfel, aliniata corect va ajuta la inchidere si deschiderea supapelor pentru realizarea miscarii pistoanelor. Sa spunem ca se deschide supapa de admisie intra benzina cilindrul e jos dupa vine sus si are loc compresia dar pentru asta supapa trebuie sa se inchida la loc ca sa nu iasa combustibilul inapoi Fiind conectate intre ele si reglate corect are loc miscarea asta a supapelor in functie de pozitia pistonului intelegi? Daca vrei cauta si pe internet ca se gaseste informatie chiar videoclipuri

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Distributia inseamna sincronizarea, de obicei cu ajutorul curelei de distributie a evacuarii, admisiei si miscarii cilindrilor pentru ca arderea sa se faca complet ci corect