| B3lla a întrebat:

Daca sunt cetatean al Republicii Moldova pot sa-mi cumpar masina cu numere romanesti?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

O poti achizitiona si poti ramane cu ea acolo fara nici un fel de probleme, fara sa iesi la fiecare 3 luni cu ea din tara, acea lege se refera la masinile inscrise pe Bulgaria nu pe Republica Moldova. Poti sa o achizitionezi, sa o imatriculezi aici si sa stai linistit!

| mgtow a răspuns:

Da dar trebuie sa o inmatriculezi in caz ca ai de gand sa ramai in republica Moldovei.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Orice cetatean, indiferent de cetatenie isi poate achizitiona o masina cu numere romanesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De cumparat poti sa o cumperi Nu stiu cat poti sa o pastrezi in Moldova ca nu stiu care sunt legile acolo.

| B3lla explică (pentru Salontanul):

Trebuie sa ies o data la 3 luni cu ea din tara, parca. Oricum, eu invat in Romania si majoritatea timpului stau aici.

| alex942 a răspuns:

Da,doar daca resedinta in Romania. Daca nu poti sa o radiezi si o inscrii in Rep Moldova.