| SingleForOne a întrebat:

Dacă sunt probleme mecanice la un avion, care se pot rezolva în timpul zborului, cine le repară pe moment? Sau coboară imediat, pentru că nu este cineva având cunoștințe mecanice?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pilotii,daca pot remedia,daca nu coboara,dar de regula coboara daca se poate.
De ce crezi ca fac o facultate,doara sa piloteze? Au cunostinte de mecanica la greu,stiu tot avionul, cel putin partea mecanica de la A la Z, sau cel putin invata, teoretic stiu ce se intampla.
Dar se intampla f rar ca un avion sa aiba probleme, atunci cand are, auzi la stiri ca s-a pabusit, ori ca au reusit sa aterizeze.

2 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Salut! Echipajul de zbor este format din trei oameni: 2 piloți (căpitan+adjunct) și un inginer/mecanic. Acesta din urmă are sarcina de a supraveghea în permanență aparatele de la bordul avionului

| Gligore2000 a răspuns:

Coboara oricum, uneori mai repede.