| Hehehahah a întrebat:

Salut. Vreau sa îmi cumpăr un laser 303. E adevărat că dacă dai cu el pe un avion poți să creezi probleme zborului? Nu vreau sa fac asta, doar întrebam. Dar că dacă îl îndrepți spre cer, acesta se poate vedea din spatiu? Este adevărat?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In multe tari din lume, este ilegal sa cumperi si sa folosesti un laser.
Cat priveste pusul unui laser pe avion, risti puscarie si dosar penal pe viata, fiinta asa ceva este interzis in toata lumea.
Ia de citeste de ce:
https://www.publika.md/......44430.html

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca userul relian sta foarte prost la capitolul cunostinte generale, daca habar nu are ca Noua Zeelanda este o tara in emisfera sudica, cu populatie de peste 5 milioane, foarte dezvoltata, cu 2 aeroporturi internationale mari, de unde pleaca si sosesc zilnic, mii de avioane.
Uite aici ultima stire din Noua Zeelanda aparuta chaira zi, 23 Noiembrie 2021, cum premiera tarii a anulat peste 1.000 de zboruri. Asta ca sa-ti poti da seama de cat miile de zboruri care se petrec in Noua Zeelanda, nu doar catre Australia ci catre toata lumea, de pe glob.
https://www.news.com.au/......6f99276ad7

| relian a răspuns:

laughing ce arata jassmina,aia bat campii,daca un laser de asta gen jucarie ar face ce zic aia,pai atunci ar cadea avioanele ca mustele laughing plus de asta dai cu lasere f multe pe avioane de lupta,gata aia cad,iai terminat sau ce vor sa zica aia? Pfff te doare mintea. Unde pui auzi,piloti din Noua zeelanda,pai acolo cine sunt piloti? In zonele alea e lipsa de personal, de piloti la greu, asa ca orice elev termina scoala la si bagat pe dinozaur laughing de aia is multe accidente la aia.
Dar sa dea vina pe ceva, sau sa arunce pisica in ograda altcuiva, motive se gasesc.
Desene animate laughing
Daca se vede din spatiu? Sigur vezi nu fa aia ca te vad extraterestrii laughing apoi poate te si rapesc

| Legion7X a răspuns (pentru relian):

Https://youtu.be/6TZrK9MJUqo continuare de la minutul 2:30

https://youtu.be/7ASruEFnw3Q
Continuarea de la 0:40

| relian a răspuns (pentru Legion7X):

Si te pomeni ca avioanele zboara linga om la 20 cm laughing.Asa si cu o lupa mai puternica dai foc la o hartie, aia nu arata nimic, doara acolo linga poti, si ceva f subtire. Daca ar sta ala la 2-3 me nu mai ia foc nimic.

| relian a răspuns:

Spune lu jassmina cu 2 de s laughing ca stiu unde este Noua Zeelanda, habar nu are ea pe unde este, desi sta pe acolo pe linga.Nu stiu de unde a scos chestia asta ca eu nu as avea habar unde se afla NZ.Noi vorbeam de avioane ea vorbeste de submarine laughing
Am spus in zona aia asia, oceania este criza de piloti, ia imi arata ca f avioane zboara pe acolo, pai tocmai aia inseamna si ce am zis eu ca baga aia si piloti fara experienta, au nevoie, pentru ca au zboruri f multe.
Dar ce sa ceri lu jassmina cu 2 de s laughing

| GPA a răspuns:

Ca și principiu de funcționare, un laser obișnuit nu poate crea probleme la nivel tehnic în avion, pentru că, cum nu există câmp electromagnetic puternic și nici comunicație wireless, nu poate afecta în niciun fel aparatura de zbor, însă, îndreptat într-o direcție greșită (către piloți de exemplu), poate cauza distragerea atenției de la zbor, orbire temporară dacă atinge globul ocular.
Cât despre văzutul din spațiu sau "camera man", nu s-ar putea vedea, lumina emisă s-ar dispersa din cauza mai multor medii prin care aceasta trece, străbate încărcătura atmosferică (tot ce înseamnă nori, particule de apă, gaze atmosferice) se va diminua intensitatea laserului, prin urmare n-ar fi perceptibil din spațiu.

| mudokins78 a răspuns (pentru GPA):

Mai dai dracu si pe aia...Cand ajunge la altitudinea de croaziera ii doare in curr de laseru lu gheorghe!
Chestiilea astea se intampla pentru curse foarte scurte in america, acolo da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt lasere pe alibaba cu peste 100mw. Sunt extrem de puternice si da se pot vedea pe nori si la sute de metri, poate chiar si pe un avion. Dar daca iti atinge ochiul si o fractiune de secunda esti orb pe viata. Nu e de jucat cu asa ceva, poti sa iti iei si dosar penal