| anonim_4396 a întrebat:

Dacia 1300. Salut TPU. vreau sa cumpar o dacie 1300. de la o pers, tata mi-a zis ca, costra transcierea pe mine 1500 euro. deooarece masina este non euro. este adevarat? dupa ce am cumparat masina ce taxe mai am de platit? nu ma pricep deloc sad multumesc de ajutor.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1500 poate si mai mult

trebuie sa mai platesti impozit, RCA, rovigneta si costurile cu inmatriculatul RAR, numere, taxa pentru certificat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calcula valoarea timbrului de mediu introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2016.html
In plus va mai trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul anual si rovinieta, mai pot costa cca 2.000 lei.