| kent077 a întrebat:

De ce bobina de inductie ba primeste curent si da scanteie ba nu primeste curent si nu da scanteie?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca mai tin minte, motorul tau are ruptor distribuitor montat in capatul axei cu came?
Lipsa de curent la bobina de inductie poate fi o problema din ruptor-distribuitor. Intai poti incerca sa inversezi bobina respectiva cu tot cu bujie, adica bobina fisa bujie sa le pui pentru alt cilindru si invers, daca se intampla la fel inseamna ca e din distribuitor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi defectă, mergi cu masina la un service auto.

| Maioru a răspuns:

Nu specifici despre ce masina este vorba dar daca este asa si ai o bobina care are ulei in ea poate s-a scurs uleiul si s-a dus bobina.Ai pus mana pe ea? Pune mana pe ea cand ai motorul pornit de cateva minute si vezi daca frige, daca da cauta sa-ti cumperi alta dar nu strica sa te duci la un electrician auto.