| cristi1999888 a întrebat:

Salut, am un scuter chinezesc TSM si intr-o zi mergeam cu el si m-am obrit cu el la magazin si dupa nu a mai pornit, l-am dus acasa si am controlat bujia si nu avea scanteie, am schimbat bujia si tot nu avea, am controlat cele doua fire de la bobina de inductie si pe ele venea curent, am cumparat bobina dar nu este bobina de bai, ma puteti ajuta cu un sfat va rog?

1 răspuns:
| WoKy a răspuns:

Nu stiu daca e corect ceea ce spun dar in minte am situatia pentru ca m-am lovit de ea.
Undeva pe magnetou ai o chestiuta mica, cam de marimea unei jumatati de bricheta dar mai patratoasa, cu un magnet in varf ce e legata de bobina.
https://imgur.com/a/PGPPH
uite aici imaginea mai clara ca sa intelegi la ce ma refer.
Tata are un Piaggio Free si asta era schepsisul ce nu dadeai scanteie.