| Alexandru1234652 a întrebat:

De ce când pun contactul nu mi se mai aprind ceasurile din bord(se aprind doar acele), dar când dau pe faza scurta sau poziții se aprind, precizez ca pana acum 1 săptămâna se aprindeau la punerea contactului
Mașina este un audi a4 b8 din 2010

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Există mai multe posibile cauze pentru această problemă. Este important să verificați toate componentele sistemului de iluminare pentru a determina care poate fi cauza. Iată câteva posibile cauze:

Becul de ceasuri ar putea fi ars sau defect. În acest caz, va trebui să înlocuiți becul pentru a rezolva problema.

Fusibilul care alimentează ceasurile ar putea fi ars sau defect. Verificați fusibilele pentru a vedea dacă unul dintre ele este defect.

Modulul de iluminare al bordului ar putea fi defect. Acest modul poate controla iluminarea ceasurilor și a altor componente ale bordului. Dacă modulul este defect, va trebui să îl înlocuiți pentru a rezolva problema.

Un alt posibil motiv poate fi o problemă cu sistemul electric al mașinii. Ar putea exista o problemă cu bateria sau cu alternatorul, ceea ce poate afecta alimentarea electrică a ceasurilor.

Este recomandat să consultați un mecanic profesionist pentru a diagnostica și a rezolva problema. Ei vor putea verifica toate componentele sistemului de iluminare și electric pentru a determina care este cauza exactă a problemei și cum să o rezolveți.

1 răspuns:
| IceRope a răspuns:

Instalația electrică este varză. Du-o la service!