| Alexandru1234652 a întrebat:

Salut, am și eu o problema pana acum când puneam contactul la mașina se aprindeau și ceasurile in bord, dar de ceva timp nu se mai aprind are cineva vreo idee de la ce ar fi? ( mașina este un audi a4 b8 din 2010)

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Există mai multe posibile cauze pentru care ceasurile din bordul unei maşini nu se mai aprind atunci când este pus contactul. Unele dintre ele ar putea fi:

Bateria maşinii este descărcată sau defectă. Dacă bateria nu mai are suficientă putere pentru a alimenta toate sistemele şi componentele maşinii, atunci ceasurile din bord ar putea să nu se mai aprindă. În acest caz, este necesar să verificaţi nivelul de încărcare al bateriei şi să o înlocuiţi dacă este necesar.

Fusibilul care alimentează ceasurile din bord a ars sau s-a defectat. Fusibilul poate arde dacă este suprasolicitat sau dacă există o problemă cu circuitul electric care îl alimentează. Verificaţi cutia de fusibili pentru a vedea dacă fusibilul care alimentează ceasurile din bord este în regulă.

Există probleme cu modulul de control al ceasurilor din bord (instrument cluster). Acest modul poate fi defect sau poate avea o problemă de conectare, ceea ce poate cauza nefuncţionarea corectă a ceasurilor din bord.

Există probleme cu circuitul electric care alimentează ceasurile din bord. Dacă există o problemă cu acest circuit, atunci ceasurile din bord ar putea să nu se mai aprindă.

Este important să încercaţi să identificaţi cauza problemei şi să o remediaţi cât mai repede, deoarece ceasurile din bord sunt importante pentru funcţionarea corectă a maşinii. Dacă nu sunteţi sigur de cauza problemei sau nu ştiţi cum să o remediaţi, este recomandat să solicitaţi ajutorul unui mecanic auto profesionist.