| VOLVO4LIFE a întrebat:

De ce la un opel vivaro 1. 9cdti la cald porneste bine,la rece porneste foarte greu,consuma foarte mult ulei, cam 1L la 1000km si scoate un mult fum negru?

6 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Schimba bateria si verifica sau schimba bujiile incandescente. Motorul poate avea uzura mare deci ori il segmenezi ori bagi ulei mai vascos care nu il va mai papa asa repede. Si schimba filtrul de motorina poate fi imbacsit.

| shotys a răspuns:

In primul rand te-a lasat bateria nu mai are amperaj are doar volti, in legatura cu uleiul nu stiu raspunsul 100la 100. si ma abtin [trebuie segmenti] mai spune si cati km are parcursi

| VOLVO4LIFE explică (pentru shotys):

Kilometrajul este necunoscut, a fost dat inapoi.

| shotys a răspuns:

Fumul negru inseamna consum de motorina si alb albastrui ulei asa ca linisteste-te.

| AllexxD a răspuns:

Incearca sa schimbi filtru de motorina happy Eu am avut tot aceleasi probleme la un Opel Vectra si am schimbat filtrul de motorina si merge bine acum

| motor a răspuns:

Pai schimbai segmenti si inlocuiestei uleiul