| Raul2802 a întrebat:

De ce masinile luate in leasing au numere de Bucuresti trecut la judet?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca proprietarul lor este firma de leasing, iar firma de leasing are sediul in Bucuresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca masina in leasing e proprietatea ta doar dupa ce achiti ultima rata. Pana atunci e proprietarea firmei de leasing si e inmatriculata pe numele firmelor care au sediul in Bucuresti

| JackR a răspuns:

Pentru ca masinile vandute in leasing sunt inmatriculate de societatile de leasing. Si marea lor majoritate au sediul central in Bucuresti, deci inmatricularea se face acolo.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Acolo e firma de leasing...

| Marius1107 a răspuns:

Regula generala spune ca numerele de inmatriculare cu B sau IF se dau dupa judetul in care e situata societatea de leasing. Cum insa la Bucuresti se intampla des sa nu fie disponibil fizic placute cu numere de inmatriculare, multe societati de leasing din Bucuresti si-au deschis filiale in Ilfov si cand au nevoie iau numere cu IF.