| AdrianPavel12 a întrebat:

De ce merge motorul pe benzina?

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Salut!
Nu are rost sa explic foarte elevat, ți-aș spierde timpul. Voi explica cat mai simplu.
Ai auzit de motor, motorul are cilindri in interiorul cărora se găsesc pistoanele, ei bine gândește-te la asta ca picioarele tale pe bicicleta.
Pedalele cu piciorul sunt cilindrii și pistoanele, fac bicicleta să aibă un ciclu continuu.
Cum picioarele fac sa funcționeze bicicleta, așa și benzina face sa funcționeze motorul prin explozia produsa in interiorul unui cilindru cu ajutorul puterii acționate de piston și bujie care da o flacără
Deci energia chimică se transformă în energie mecanică
(motorul in 4 timpi este cel mai regăsit)
Sper că ai înțeles

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

De aia!

| gabicoo a răspuns:

Pentru că nu poate să meargă pe motorină!

| Zuzu1991 a răspuns:

Prinzipu' e destul de simplu, ai o camera in care se baga aer si benzina facuta vapori, apoi bujia aprinde amestecul, asta impinge pistonul, care roteste arborele cotit, care roteste rotile masinii, apoi se baga din nou amestec, cand rotitul ajunge "in partea ailalta" si apoi tot procesul se repeta

te-am convins? funda? tongue

| romeo78 a răspuns:

Întrebare de gâgă!
Pentru că este un motor cu combustie internă, care folosește un derivat al petrolului.
Primele motoare foloseau petrol brut, cumpărat de la farmacie.
Ulterior, în România s-a inventat și au apărut primele rafinării petroliere.
Benzina este unul dintre produsele obținute prin rafinarea petrolului.

| christall a răspuns:

Ca are nevoie de aprindere.

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Tu de ce traiesti cu sange in tine?

| gabicoo a răspuns (pentru MoonwalkPhenomenon):

În cazul lui sângele nu ajunge la creier! De asta pune întrebări idioate!

| wowfrate1222 a răspuns:

Ca altfel nu pornește motoru