| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu vrea statul să fie casco pentru toate autovehiculele indiferent de numărul de ani? Am pus aceasta întrebare, deoarece consider că dacă plătești de ce nu-ți poate asigura? Nu înțeleg logica!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta din ce stiu eu este o optiune a asiguratorului, nu are statul nimic de a face cu treaba asta.

Si asta din cauza ca pretul asigurarii pentru o masina prea veche nu ar fi rentabil pentru asigurator in conditiile in care reparatiile la o masina de 20 ani ar fi cam la acelasi pret ca o masina de 7-8 ani.

| Thunder2395 a răspuns (pentru suntserios):

Adică e bine să-ți ia mai mulți bani la o mașină nouă ca să fie rentabil, nu-i așa? Dar din păcate nu oricine poate cumpăra mașină nou chiar și cu voucher. Dacă nu le iese ceva nu le pasă de mașina ta chiar de ar fi lovită de fulger.

| johnnny123 a răspuns (pentru Thunder2395):

"Dacă nu le iese ceva nu le pasă de mașina ta chiar de ar fi lovită de fulger."

Evident că nu le pasă. Scopul asiguratorilor este să facă bani.

| Thunder2395 a răspuns (pentru johnnny123):

Pe scurt o lume hoțească, de ce să fim toți fericiți când se poate să fii fericit pe tristețea altuia, nu-i așa?

| suntserios a răspuns (pentru Thunder2395):

Pai cum ai vrea sa mai functioneze o companie de asigurare daca nu ar face profit? Ca totusi o firma de asigurare nu e un ONG caritabil.

| Thunder2395 a răspuns (pentru suntserios):

Și profitul meu unde este cel emoțional zic și desigur că vreau să rămân cu ceva rest de bani în buzunar? Și nu poți face profit dacă nu-mi iei bani cât vor mușchii tai la o mașină veche, dacă nu-mi pot cumpăra una scumpă?

| johnnny123 a răspuns (pentru Thunder2395):

Ți se pare că "profitul tău emoțional și financiar" este responsabilitatea companiilor de asigurări?

Îmi pare rău să te anunț, dar singurul răspunzător pentru "profitul tău emoțional și financiar" ești tu și nimeni altcineva. Cu siguranță nu companiile de asigurări.

Companiile de asigurări, ca orice altă afacere, au datoria de a respecta contractele pe care le semnează cu clienții. Dar în același timp au și libertatea de a decide ce fel de produse/servicii oferă pentru a-și maximiza profitul și a minimiza riscul.

Așa cum McDonalds poate decide adăugarea sau eliminarea de produse din meniu în funcție de succesul/insuccesul acestora, la fel și companiile de asigurări pot decide ce tip de asigurări oferă și pentru ce. Dacă CASCO pentru mașini vechi nu este un produs rentabil, este dreptul lor să nu-l ofere.

Bine ai venit în lumea reală!

| Thunder2395 a răspuns (pentru johnnny123):

Mulțumesc de trezire

| suntserios a răspuns (pentru Thunder2395):

Vinde masina si o sa ai tot profitul din lumea de pe urma ei,

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tu nu intelegi nici macar rolul statului in economie, cum ai vrea sa intelegi de ce nu poti cumpara ceva ce nimeni nu vrea sa vanda?