Stefan
| Stefan a întrebat:

De ce romanii care isi cumpara autoturisme din strainatae, îsi inscriu masinile in circulatie in Bulgaria, evitand sa plateasca plata taxei auto din Romania.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In strainatate, masinile sunt mult mai ieftine si mai au si toate dotarile. Nu ca aici, unde trebuie sa platesti in plus pana si blestematele de covorase. Plus ca, de obicei, masinile aduse de afara, nu sunt fabricate in Coreea, Turcia sau mai stiu eu unde, sub vreo marca celebra.
Se inmatriculeaza in Bulgaria, pentru ca acolo nu exista taxa auto (aia care la noi, e mai mare decat valoarea masinii). Si e mult mai ieftin sa dai o fuga pana la bulgari, o data pe an, sa platesti impozitul si asigurarea, decat sa platesti in Romania o taxa enorma care inca nu se stie in ce buzunar ajunge.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai tocmai de aia le inmatriculeaza, ca sa nu plateasca taxa. Daca ai de ales intre a plati o taxa si a nu o plati, tu ce alegi?
Pentru cei care se tem ca li se va lua masina din fata casei: taxa de poluare este in multe cazuri mai mare decat valoarea masinii. Intre varianta de a plati 1000 de euro taxa si a risca sa iti fie furata masina de 500 de euro, nu e foarte greu de ales.
Si apropo, cate cazuri de furturi de masini cu numere de bulgaria cunosti? Ca eu stiu cativa pagubiti, dar toate masinile furate erau inmatriculate in tara...
In plus se poate incheia si un contract de cedare a dreptului de folosinta pentru 99 de ani, rezolvandu-se astfel corect si legal neajunsurile enumerate.

| jocnecurat a răspuns:

Pentru ca romanashii nostri sunt afaceristi toti si stiu ei se pricep la toate.In fiecare zi am deaface cu cate unu si nu am voie ca ma leaga dar iash pusca la zid iar al doilea motiv sunt romanashii noshtrii si clientii cu care fac bani laughing Va iubesc pe toti pupavar aricii!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca in Bulgaria nu se plateste taxa de inmatriculare care la noi e de doua ori valoarea masinii( evident nu la toate masinile ).

| ady2607 a răspuns:

Pt ca romanul este in opinia mea cel mai inteligent pamantean. din punct de vedere financiar alege intotdeauna solutia cea mai avantajoasa. din punct de vedere legal nu stiu daca se incalca vreo lege...Nu cred insa.

| elenahd a răspuns:

Romanii nu evita sa plateasca taxa auto din Romania cand isi cumpara autoturismele din strainatate ci ei inmatriculandu-le in Bulgaria mai economisesc niste bani cu toate ca exista riscuri. Deoarece dupa ce le inscriu pe numele unui bulgar acel bulgar poate sa-l denunte la politie ca i-a fost furata masina si romanului poate sa-i fie confiscata masina si mai intra si la alte belele dar din cauza ca in Romania romanii sunt jupuiti de piele de vii din cauza taxelor enorme atunci saracii isi asuma riscul.Asta e purul adevar! Vai si amar de noi romanii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru că este mai ieftin, logic!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De prosti. Cu P mare! masinile inscrise in Bulagaria nu sint pe numele lor si se pot trezi in orice momenmt ca vine " ceafa groasa " si i-o ia din fata casei. De prosti. prefera sa cumpere gioarse ieftine, masini de aruncat si sa le inmatriculeze asa! Din fericire politia stie si mereu ii opreste in trafic... Din pacate sint unii care cred ca acele masini sint superioare, deoarece au dotari ...canci! nu dotarile conteaza ci starea tehnica! La anii lor sint praf!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este mai ieftin.Totul.