| KenzOOOXdX a întrebat:

De la cati ani pot conduce un atv de 125 cmc si ce este necesar pentru a-l conduce(daca am nevoie de permis, de care)? Pe el scrie ca am voie de la 16 ani in sus dar am auzit ca iti trebuie si permis. Va rog rasp. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.30, lit.l din Regulamentul de aplicare al OUG nr.195/2002 (Codul rutier), aprobat prin HG nr. 1391/2006, daca ATV-ul are masa proprie de pana la 550 kg atunci ai nevoie de permis de conducere subcategoria B1 si varsta de 16 ani. Scoala o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei. Numai bine!

2 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

De la 18 si iti trebuie subcategoria A1

| undercover_4494 a răspuns:

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;