| Andrey550 a întrebat:

Ce categorie de permis am nevoie pentru a conduce un ATV de 352cmc si de la cati ani pot obtine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi categoria B1, daca se incadreaza la greutate si putere a motorului. Aceasta se poate obtine de la 16 ani. Conform Codului rutier, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca greutatea sau/si puterea prevazuta sunt depasite este nevoie de categoria B, aceasta se poate obtine de la 18 ani.

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Oricine cu permis B1 sau B poate conduce un ATV, atâta timp cât acesta este înmatriculat și asigurat corespunzător.