| Bnmjv a întrebat:

De ma prinde politia fara asigurare, ce infractiune e? Cata amenda iau, imi ia talonul? Da fara itp?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Https://a1.ro/news/auto/amenzi-uriase-pentru-soferii-fara-itp-id835204.html
Lipsa unei asigurari inseamna sanctiuni destul de grave: amenda intre 1000 si 2000 de lei, retinerea certificatului de inmatriculare si retragerea placutelor de inmatriculare.
In ambele cazuri iti ia permisul si numerele. In total iti poate da pana la 8000 de lei amenda.