| Mad1 a întrebat:

De unde pot cumpara o cutie de viteze noua 5 trepte opel astra h 1.7 cdti?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Decat la dezmembrari sa iei una direct second hand mai bine apelezi la o societate /service care repara cutii de viteze, nu este atat de greu de reparat o cutie pe cat ar suna.
Daca nu gasesti poti incerca si la reprezentanta dar la o cutie noua ai nevoie sa fai cutia veche la schimb si ca sa ai garantie la cutia noua ea trebuie montata tot la reprezentanta si costa o multime de bani.
Sau vezi daca o poti cumpara de la reprezentanta si apoi sa o montezi intr-un service multimarca.
Pe de alta parte opelul asta de care zici nu cred ca face mai mult de 3000 euro, iar o cutie este pe undeva pe la 1000 de euro (cifrele nu sunt exacte le-am zis din burta), merita o cutie noua? Eu zic ca reparata e cel mai ok!

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Intreaba la reprezentanta Opel, poate ai noroc si cutia a fost folosita pana recent si pe modelele mai noi, in caz ca nu gasesti, poti apela la un parc auto de dezmembrari, eu mi-am luat cutie de la dez pentru o masina si nu am avut probleme.

| Mad1 explică (pentru RB26DETT):

Bai deci merge groaznic a mea. Daca dau de una la fel de la dezmebrari...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cei de la reprezentanta pot da comanda de cutie noua, dar eu zic ca daca e sub 1000 euro, e ieftina.
Cat despre cutia ta, asigura-te ca nu merge nasol din cauza timoneriei sau al ambreajului.

| Panamax a răspuns:

La un centru de dezmembrari am gasit motoare noi de Opel cu 0 km.Se mai rastoarna si Tiruri cu masini cateodata iar asigurarea plateste tot.
Trebuie doar sa cauti cu atentie.
Reparatia unei cutii cu demontat si montat trece de 3000 de lei.
O cutie cu 0 km sau pana in 10, 000 costa pana in 500E.
Una ca a ta luata de pe o masina care a rulat 350. 000km costa doar 150.
Una noua nu vrei sa stii cat costa in reprezentanta.

| Simpatic a răspuns (pentru Panamax):

Adevarat ce spui dar sa gasesti intr-un parc de dezmembrari cutii si motoare noi la pret de second hand e ca si cum ai gasi marfa noua originala la magazinele de haine SH, adica GREU dar nu imposibil.