| geani160 a întrebat:

Deci am cumparat o masina, nu am inmatriculat masina la dprciv si nici asigurare nu i-am facut, daca circul cu ea si ma opreste ce se intampla?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe situatii. Daca masina este inmatriculata pe altcineva si nu s-au facut mentiuni in certificatul de inmatriculare (sau nu au trecut 3 luni de la data instrainarii) atunci doar ti se retine certificatul de inmatriculare si placutele, pana inchei o polita RCA. La care se adauga bineinteles sanctiunile contraventionale, adica amenda si punctele de penalizare.
Daca masina are inmatricularea suspendata sau nu este inmatriculata, atunci nu mai vorbim doar de imobilizarea vehiculului si de amenda+puncte (de fapt retinere permis), ci de un dosar penal, deoarece fapta constituie o infractiune.
Cireasa de pe tort ar fi implicarea intr-un accident, peste toate acestea sa mai ai de platit si daune.

| johnnny123 a răspuns:

Art. 334 CP: "(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

Cam asta se poate întâmpla.