| anonim_4396 a întrebat:

Deci tata vrea sa imi ia un scuter. De la ce varsta pot sa il folosesc? Eu am 12 ani.

Răspuns Câştigător
| Ciprianch28 a răspuns:

De la 16 ani, pentru ca iti trebuie legislatie de conducere.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca scuterul se incadreaza la categoria moped (viteza de pana la 45 cmc si CC de pana la 50 cmc) atunci il poti conduce de la 16 ani si dupa ce ai absolvit un curs de legislatie rutiera. Daca are capacitatea cilindrica peste 50cmc si pana la 125 cmc se incadreaza la motoclicleta si iti trebuie permis de conducere de subcategoria A1, pentru care trebuie sa faci scoala si sa promovezi examenul teoretic si practic, varsta fiind tot de 16 ani. Fata de aceste prevederi ale legislatiei rutiere trebuie sa mai astepti cu cumpararea scuterului. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, de la 16 ani, ca trebuie-sa fii si mare sa poti conduce! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti si de la 12 ani dar doar pe la tine prin curte(asta in cazul in care stai la curte)
dar sa iesi cu el pe strada trebuie sa ai 16 ani si cunostinte de legistratie rutiera.

| JustMeBăi a răspuns:

De la 14.

| Blackwoman27 a răspuns:

Pe la 13-14 ani

| DreamingAloud a răspuns:

De la 16 ani

| Sofffie a răspuns:

De la 14 ani.

| DeeaPustoaica a răspuns:

Mi se pare ca de la 16 ani ai voie pe drum public cu el. Dar daca stai la tara, iesi linistit cu el ca ai unde laughing. Deci, la noi dom` politist a zis ca de la 16 ani avem voie pe drum public...parca asa era

| razvan1305 a răspuns:

Pai depinde de cat prinde scuteru. 15ani minim daca prinde 60/km/h si daca are mai mult dfe 80-100 trebuie 18 ani permis clasa corespunzatoare

| aLeXsNs a răspuns:

Eu 1 cred ca si de acum poti eu am tot 12 ani si am yamaha majesty de 250. Nu ma laud doar vreau sa zic ca ai varsta necesara. BFT

| onutza98 a răspuns:

Pentru scuter iti trebuie carnet deci de la 17 18... sau adac faci sc pana ce iti iei buletinul adica la 14 15 ani poti sa i conduci :d

| Roxytza a răspuns:

De la 16 ani si nu ai fundawinking

| halflife a răspuns:

Daca ai 12 ani si ai niste pile sau ii mituiesti o sa-ti dea carnetul fara probleme.

| Doza_4102 a răspuns:

De la 18.cand ti`oi sterge cacatu de la cur

| RvYrUs a răspuns:

Scuterul il poti folosi la 16 ani.Atunci poti sa iesi pe drumurile publice.