| Sebyy23 a întrebat:

de la ce varsta pot conduce un scuter?
Am mai vazut pe TPU asemenea intrebari dar multi ziceau de la 14 mai putini de la 16 sunt confuz. As vrea sa stiu exact varsta necesara

Răspuns Câştigător
| stilferlo a răspuns:

De la 16 ani poti conduce scutere cu capacitate cilindrica de 49 centimetri cubi, ai nevoie de legislatiethinking
pe cand la scutere mai mari, ce necesita numar de imatriculare, ai nevoie de categoria A!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai de la 16 ani si cu certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera, asa spune legislatia rutiera. Cei care spun de 14 ani habar n-au. Numai bine!

| Minks a răspuns:

Ilegal il poti conduce de la orice varsta vrei. Insa daca vrei sa intri in legalitate iti trebuie un atestat pe care-l primesti la 16 ani.

| Deny1333 a răspuns:

Eu ştiu că de la 16. happy

| Hikari a răspuns:

De la 18 ani. Atunci poti circula cu masina, scuterul, etc.
Pana atunci nu, pentru ca esti minor!
Sper ca ai inteles!winking
Succes!

| dragos01 a răspuns (pentru Hikari):

Nu este adevaratwinking... daca nu sti nu mai da informatii gresite tongue

| RicăPăturică a răspuns:

Dupa implinirea varstei de 16 ani si obtinerea permisului de conducere pentru scuter subcategoria A1.

| naoko a răspuns:

16,funda?

| unBaiatDulcik69 a răspuns:

16 funda

| MeAlly a răspuns:

Poti cunduce mijloace de transport cu motor de 49 cmc sau mai putin de la 16 ani cu atestat.De la 18 ani daca dai de categoria A poti conduce orice motor/motocicleta/scuter/motocross

| Bay3tash a răspuns:

Poti sa conduci si de la 6 ani daca esti in stare... daca vrei sa fie si legal incearca 16...

| Laura_7501 a răspuns:

Pai daca esti in sat poti umbla si la 10 ani dar ai grija la politie. Daca vrei sa mergi in oras trebuie sa ai mai mult de 16 ani.De acum se cere si carnet.Ai grija.

| popescudoru a răspuns:

Da la 16 ani un scuter normal iar din acela paigio la 14 anibig grin Sper sa te ajute raspunsul meuwinking