| Bogdyx a întrebat:

Din punct de vedere legal este o problema daca ai semnul de incepator pe parbriz, iar tu ai permis de peste 2 ani?

Eu am luat permisu acum 3 saptamani... iar tata are de cativa ani, iar astazi la oprit un politai si i-a spus ca nu are voie sa mearga el cu semnele de incepator. Politaiul a spus ca eu ar fi trebuit sa stiu, ca scrie in legislatie; am cautat in cartea de legislatie si nu scrie nimic ca ar fi ilegal, doar obligatoriu sa il aiba incepatori.

Mi se pare o porcarie sa stau mereu sa pun semnele si sa le dau josstraight face

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatie scrie ca incepatorii trebuie sa-l aiba timp de un an, asa ca se subintelege ca nu mai mult de atat, semnul acesta fiind in favoarea lor, sa fie protejati mai mult in trafic de ceilalti conducatori auto. Nu exista in legislatie vreo prevedere ca depasirea termenului de un an ar constitui contraventie, asa ca pot doar sa-i atraga atentia sa nu-l mai foloseasca, deoarece prin asta induce in eroare. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu e problema poti sa tii semnele de incepator atat timp cand nu ai facut 1 an.

| beny_9897 a răspuns:

Ii legal sa ai semnele de incepator ...mai ales ca tu ai permis doar de 3 saptamana.