| 92elshaaarawy a întrebat:

Doresc sa cumpar o masina, ceva in jur de 5-6 mii E. Eu m-am gandit la un Golf 5, Golf 4, Audi A3 sau Audi A4. Benzina sau diesel nu prea conteaza, tin sa specific ca va fi prima masina eu fiind incepator
Care ar fi mai potrivita la intretinere, taxe, consum...?

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Masina pentru incepatori Golf?
Clar nu e buna, eu iti dau un sfat prietenesc ca sa zic asa happy
Banii aia pastreaza-i, ia-ti de 1600-2000E un opel corsa/astra cu motor de 1.2 benzina.Il ti un an, doi nu mai mult, ca sa te obisnuiesti dupa care poti trece la masini adevarate ca Volkswagen Golf, Audi etc
Dar strict ca masina pentru consum si putere uriasa as alege Golf 4 1.9 tdi ARL 150 cp sau ALH 90 sau 110 cp in special pentru consumul mic de carburant.Dar nu iti recomand ca incepator sa ai mai mult de 70-75 de cai.
Bafta!
VW-Das Auto love struck

| 92elshaaarawy explică (pentru Florian20405):

Chiar am cautat pe net azi ARL de 150 sunt multi caluti dar nu sunt adeptul gonitului excesiv. Si eu sunt fan Golf :X :X

| Florian20405 a răspuns (pentru 92elshaaarawy):

Eu sunt fan grupul VAG, adica am detinut si detin, sunt niste masini exceptionale dpdv al comfortului, puterii si nu in ultimu` rand au un un mare grad de fiabilitate!

| RB26DETT a răspuns (pentru Florian20405):

Incepator, am pornit cu o masina cu 136 cai putere, nu am omorat pe nimeni, nici macar copaci nu am darmat, nici gardul lu' tanti Tincuta si nici cotetu lu' nea' Gogu, acum depinde de fiecare cum il duce mintea, ca daca esti un maniac si vai de tine, te mananca sa vezi ce poate masina si ajungi pe la stiri, masina ta fiind pe verticala sau cu rotile-n sus, nu ma omoara consumul, merg pe GPL tongue.
Dar o data ce se da pe la golf pe la a4 a3 atunci sigur ca-l va manca piciorul si se va scarpina de acceleratie, sa-si ia mai bine un polo daca-i plac atat de mult astea din VAG.

| Vektor a răspuns (pentru Florian20405):

VAG? numa masini exceptionale nu mai fac ei.
se strica intr-una si platesti prea mult pe Brand.

| Vektor a răspuns (pentru RB26DETT):

Tu esti sanatos mintal.
stiu caz in care un amic s-a urcat la volan cu un incepator si intr-o curba s-a pierdut si acum el are tije de titan intr-o mana si un picior si de vreo 2-3 ani tot se chinuie sa se recupereze, dar probabil niciodata nu va ajunge ca inainte.

| RB26DETT a răspuns (pentru Vektor):

Sunt fan inrait al curselor, cat am fost mic si pana acum am jucat si inca joc jocuri cu masini, curse etc... dar asta nu inseamna ca trebuie sa merg cu masina in realitate precum in joc din mai multe motive : 1: gropi, denivelari, soferi nebuni care depasesc pe linie continua, carute...
2:tin la masina mea, nu o forjez ca nebunu, cand intru pe autostrada sau intr-o depasire da, apas mai tare pe acceleratie dar dupa ce termin ce am de facut revin la mersul normal pe cand altii schimba viteza superioara si iar acceleratia la fund laughing.
3: sunt incepator
4:ma gandesc si la cei din jur, de ce sa ajunga oamenii nevinovati in groapa din vina mea?

12 răspunsuri:
| Vektor a răspuns:

Cine a zis sa-ti iei un corsa, polo.o masina mica nu a zis rau. nu are rost sa dai bani multi pe o masina, mai ales ca-i prima masina si ai sanse destul de mari sa o lovesti din neatentie happy

| Florian20405 a răspuns (pentru Vektor):

Nu am zis ca sunt cele mai bune.Tocmai eu am zis de corsa/matiz etc, ceva micut.

| AlexUnder a răspuns:

La consum bate Golf clar.

| mrblizz311 a răspuns:

Daca esti incepator mege un opel corsa, daca nu este incepator iti recomand pontiac iti las un link prin mesaj

| 92elshaaarawy explică (pentru mrblizz311):

De condus am mai condus nu e prima data cand conduc