| RaziMaaaaa a întrebat:

Sa traiti dragi colegi si LMA pe noul an!

Sunt detinatorul unui ww golf 5 1.6 benzina. De curand m-am gandit sa il vand si sa imi cumpar o masina pe motorina. NU MAI SUPORT CONSUMUL. Am tot cautat pe net si am gasit 2 modele mai pentru buzunarul oricui(ma refer la consum) modelele sunt:
-Opel Corsa 1.3 Diesel CDTI (tata e detinatorul unui 1.2 benzina, consuma putin dar e prea puturos)
-Ww Polo 1.2 TDI BlueMotion
In mare parte stiu ce detin ambele, dar as dori sa aflu mai multe de la voi si cam ce imi recomandati, sa zicem un VS.
Ps: Am ales modelele cu motor mic pentru ca sunt mai ieftine la intretinere.

4 răspunsuri:
| UNHleaSHD a răspuns:

Sa nu fie in 3 pistoane. Ia-o pe aiai care e mai intretinuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O afacere buna sa schimbi benzina pe diesel e doar daca faci multi km, pentru ca la un momendat dieselul o sa iti manance mai multi bani, sa vezi bucurie cand ai probleme cu injectoarele sau cu motorina proasta

| MariusF23 a răspuns:

1.2 TDI nu era motorul ala care a fost chemat in service recent? In oras consuma toate la fel. Mai putin de 9-10 nu o sa vezi nici pe mama dieselului cand stai bara la bara. Si in plus, 1.2-ul benzina de pe acelasi polo trage exact la fel si are acelasi consum, +-0.5l/100km.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Motoarele noi pe benzina sunt foarte eficiente.Un 1.4 TSI consuma cu mai putin de 1 litru in plus fata de 1.2 TDI, si nu ai mari bătăi de cap, revizii mai putin costisitoare.Un diesel cere bani in timp si e mai pretentios iarna plus mai zgomotos