| Mihnea1 a întrebat:

Dupa ce mi-am luat carnetul ar fi bine sa imi iau o dacie pana invat mai bine sau direct masina buna? funditabig grin

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Mai bine iei din prima o masina buna, ii faci casco decat sa mai cumperi si o dacie si o masina buna, si orice s-ar intampla o repari pe casco, sau eviti drumurile aglomerate la inceput, pana inveti si gata!

regis
| regis a răspuns:

Nu neaparat o Dacie, ci o masina cu intretinere ieftina. Ar fi indicata mai degraba una cu siguranta sporita, dar cel mai important este ansamblul dintre scaun si volan. Daca nu esti teribilist si nu te dai in spectacol, nu are importanta ca esti incepator.

| rossi46 a răspuns:

Cea mai frecventa problema printre incepatori este folosirea in exces a ambreiajului. Kitul de ambreiaj la Dacie costa cateva milioane in timp ce la masinile mai scumpe costa cateva zeci de milioane. Depinde si de tine cat de talentat esti la volan insa eu ti-as recomanda sa-ti iei o masina buna ca nu are niciun rost sa stai sa repari toata ziua la Dacie, doar ca sa "inveti" sa conduci. (banuiesc ca te referi la Dacia 1300, 1310)Oricum cand treci de pe Dacioara, pe o masina naoua, e cu totul alt stil de condus.

| razzvan27 a răspuns:

Depinde.daca ai tendinta sa o lovesti zilnic de cate ceva ia o dacie happy daca esti atent ia una buna dar una pe care sa poti sa o intretii

| sherlock a răspuns:

Eu zic sa iei direct o masina buna direct, nu prea ai ce sa strici la o masina buna, si oricum de ai strica nu o sa te coste cat te costa oricum intretinerea unde-i dacii care saptamana de saptamana se strica ceva la ea, s-ar merita de ai sti sa o repari tu. Oricum si pretul daciilor scade ce inseamna ca oricum nu iti vei lua banii ce ai dat pe ea sa nu mai zic cati bani ai bagat in piese. Repet ia o masina mai buna daca tot ai bani, preferabil una 2005 + sau si noua dca ai bani

| Vvistula a răspuns:

Sa iei o dacie prima data ca sa capeti experinta vreun an si apoi masina buna, asa o sa bagi masina buna in primul sant si du-te reparo. am avut si eu la fel ca tine si am stricat dacia de 5 ori da acu masina buna nu am stricato deloc. si sincer sa fiu prima daata am avut trabant apoi dacie si apoi masina buna

| assassin_9775 a răspuns:

Poi daca stii sa conduci...de ce sa iei Dacia? normal ca o masina mai buna,si cu Dacia, te chinui ff mult, ai de reparat la ea.