| Nimeni10 a întrebat:

E adevărat ca toate mașinile vw din perioada 2005-2009 golf Passat etc au probleme cu rugina?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu toate, am vazut destule passaturi 2006/2007 fara rugina!

| antimulte a răspuns:

Nu e o regula. Nu te lua dupa an, daca e mai veche automat rugina. Depinde de seria din care a fost masina si mai ales de intretinere. Daca a fost servisata, protejata, a avut garaj etc, orice masina poate fi fara rugina.

| Frank51 a răspuns:

Stai putin, sunt golfuri din 98 fara rugina. Tine total de intretinere si de conditiile la care a fost supusa pe parcursul timpului. Eu in afara de logan nu stiu alta masina care sa aiba specific probleme cu rugina laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Sincer pana sa spui nu bagasem de seama dar am doua cunostinte cu VW Passat 1.8 respectiv 1.9, una din 2006, cealalta 2005, ambele au pragurile umflate de rugina si chederele de la usi.Nu stiu daca toate au caracteristica asta sau alea au fost ingrijite foarte prost.Dar am si colegi de munca cu Golf dinainte de 2007 si nu au probleme de genul.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut, ruginesc dar nu mai rau sau putin decat alte firme de masini. Sunt la medie sa zic. De exemplu sunt firme care au probleme chiar grave cu rugine : Matiz, Dacia, Mazda, etc...Vw sta mult mai ok decat acestea. Eu la masinile din perioada aia mas ferii de motoarele TSI/TFSI.

| Nimeni10 explică (pentru ClaudiuM1997):

Ce mașina ai lua din perioada si ce motor?
E46, e39, golf, a4, a3, passat

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Nimeni10):

Un bugut si la ce vrei sa o folosesti? Daca e ceva sub 2000 euro golf 4 in bugetul tau. Daca faci drumuri multe in exterior atunci un Passat.