| Anonymous999 a întrebat:

E greu sa conduci o motocicleta? Iti trebuie multa forta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Greu nu e. Primele mele impresii de pe bicicleta pe motor au fost bune. Ma temeam ca trebuie sa "muncesc" sa-i tin echilibrul, dar nu e asa. O motocicleta are echilibrul ei mai bun, fata de o bicicleta, din cauza greutatii.
Nu iti trebuie multa forta, dar trebuie sa alegi un motor care ti se potriveste.
De exemplu, daca esti scund si cantaresti putin, nu iti alegi o motocicleta inalta si grea, ca n-ai s-o poti tine pe loc.
"Forta" iti trebuie cand stai pe loc si o sprijini in piciorul tau (daca e motocicleta potrivita n-o sa simti greutate deloc), si cand te urci/dai jos de pe ea. Majoritatea motoarelor au acum cric lateral; eu am avut motor de ~80kg la 14 ani, cand aveam vreo 40 si ceva de kg. Doar pusul pe cric a fost dificil in primele zile, pentru ca era din ala care ii salta roata din spate. Recunosc ca am scapat-o de vreo 2-3 ori cand ma dadeam jos/urcam pe ea, insa dupa ce m-am obisnuit s-o mentin in echilibru, n-am mai avut nici o problema.
Inca ceva, as recomanda cutia manuala din prima, ca s-o inveti. Am vazut multi care au condus doar scutere pana acum, au masina cu cutie manuala, dar nu sunt in stare sa invete sa conduca motocicleta, li se pare mult prea complicat, desi nu e deloc asa, daca inveti din prima cu viteze.
Prima data trebuie sa te gandesti ce faci daca simti ca pierzi controlul, apoi incepi sa te plimbi usor cu viteza 1 si 2 intr-un spatiu deschis, si ai sa vezi ca te inveti foarte repede.
Succes!

19 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Daca stii sa mergi pe bicicleta, este ok.restul il inveti la scoala.

| JohnnyBi a răspuns:

Astia habar nu au despre mobre laughing. Motocicleta nu e bicicleta. Are 200 kg nu 5-10. Si eu stiu ca alea 200 kg au cazut peste mine intr-un accident acum 7 saptamani. Nu mergi cu 30 la ora, in 3 secunde esti la 140.

Motocicleta devine stabila cu viteza. Viteza mare = foarte stabil. La 5 la ora te bati cu taurul. Forta iti trebuie cand mergi pe langa ea, odata asezat pe capra forta = 0. Daca te dezechilibrezi cazi. Poti fi tu si tge rock, daca te dezechilibrezi, esti pe jos

| Anonymous999 explică (pentru JohnnyBi):

Am 50 kg nu prea am forta iti dai seama, plus ca sunt fata. E greu daca o scap pentru ca singura nu o pot ridica.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Anonymous999):

Daca nu ai tehnica nu poti sa o ridici. Altfel poti. Fratele meu are 50 la 28 de ani si si-a ridica hornetul de pe sol. Eu dupa accident cu fractura cu deplasare la pumn am ridicat mobra de la sol...le inveti pe toate, numai cum sa iti rupi oasele nu

| Anonymous999 explică (pentru JohnnyBi):

Mersihappy O sa invat toate astea la scoala persupun.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Anonymous999):

Numai cum sa dai cu fata de asfalt din vina unui ratat care te da jos si fuge nu...

| Anonymous999 explică (pentru JohnnyBi):

Il fugaresc cu drujba ca in The Texas Chain Saw Massacrelaughing)

| JohnnyBi a răspuns (pentru Anonymous999):

Da? Ca eu m-am trezit in spital dupa cateva ore de la accident

| Anonymous999 explică (pentru JohnnyBi):

Outchh eu nu vreau sa ajung acololaughing vreau doar ca doctorhappy
Am vazut filmulete pe youtube, din pacate sunt mult idioti care nu stiu sa conduca si ne baga in spital sau mormantstraight face

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyBi):

Si uite de asta ma bucur eu ca nu m-a prins patima celor doua roti...
Insanatosire grabnica!

| JohnnyBi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E in sange...ce sa fac. merci mult

| JohnnyBi a răspuns (pentru Anonymous999):

Parerea mea? as da orice sa ma urc pe 2 roti, dar mi-e frica. si sa risc iar un chin. prefer 4 roti. cu chinul sufletesc de a vrea motor

| Anonymous999 explică (pentru JohnnyBi):

Sentimentul pe care il simti presupun ca nu se compara cu nimichappy
Asa e, e riscul cam maresad

| LTAA a răspuns:

În primul rând, gândește-te că vei primi flegme din partea localnicilor.
The end...

| Anonymous999 explică (pentru LTAA):

De ce sa primesti asa ceva? Credeam totusi ca suntem o tara civilizata.

| LTAA a răspuns (pentru Anonymous999):

Datorită deranjului produs de zgomot, în special noaptea.

| viotedy a răspuns:

Daca iti place, nu e greu.

| Happyjump a răspuns:

Nu e foarte greu, e ca mersul pe bicicleta, nu e usor din prima, dar nu e greu

| Sevarsel2000 a răspuns:

Eu prima oara am condus un yamaha mbk filipper, la 8 ani si nu mi s-a parut greu absolut deloc, doar atunci cand ai 10la ora este mai greu dar la o viteza mai mare nu e chiar deloc greu...pentru prima oara tine pe cineva care are experienta in spate.