| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a conduce o motocicleta trebuie sa fii puternic? E greu de manevrat?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie forta in manevrarea unei motociclete, decat la urcat/coborat de pe sa, urcat pe cric, facut manevre cu picioarele pe jos.
Eu pe la 14 ani si ceva peste 40kg, m-am descurcat foarte ok cu motocicleta de 80kg, cu putin exercitiu. O puneam pe cric, o ridicam de jos, o bagam in magazie, la nevoie ii ridicam si roata din spate ca sa o intorc in scurt.
Pe la 16 ani deja mai aveam putin si o luam in brate cu totul.
Deci, dupa mintea mea, la o greutate de 50-60kg, o motocicleta de vreo 120kg poate fi manevrata fara probleme.
Motociclistii "suparati", cu motoare de la 600cc in sus, nu sunt neaparat puternici, cunosc tehnici prin care tin motocicletele drepte, si la nevoie le pot ridica de pe asfalt. Alea deja au si peste 200kg, nu le mai apleci cand faci manevre, ca pe a mea, ca se duce cu tot cu tine si iti mai rupe si un picior "pe drum", daca ti-l prinde bine.
Conteaza si tipul motocicletei; eu am condus o Yamaha de 1000cc, model vechi, care nu era foarte inalta, si avea centrul de greutate (motorul) foarte jos. Nu mi s-a parut deloc riscanta, era foarte domestica.

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Da, e greu.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Spui din experienta? :333333

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am avut, dar am "condus". Și nu numai eu. Am prieteni care sunt de 2 ori cat mine și n-au putut s-o țina dreapta. Îți garantez ca atunci cand de exemplu o pui pe chestia aia care sa stea (habar nu am cum se numește), daca ea are chef sa se rastoarne, tu nu poți face nimic. Și apoi daca o pui pe picioare în 15 minute, eu îi ofer o medalie lui "vrumvrum".

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LoveSleep):

Cand ai exercitiu, nu se mai duce "cum vrea ea".
Si a mea are o prostie de cric in forma de U, fara acea pedala pe care o au modelele mai nou, iar ca bonus, pe o parte e rupt si suportul, si sta stramba.
Dupa vreo 10 incercari, in care am pus-o si pe jos (si am ridicat-o fara sa-l chem pe Chuck), am invatat s-o tin dreapta si n-am mai scapat-o niciodata.
Taica-miu avea vreo 90kg, e fost motociclist, si din cauza ca nu mai are exercitiu, se chinuia s-o puna pe cric si nu reusea.
Asa ca nu baga basme, daca vrei, inveti motocicleta de ajungi s-o iei cu tine si in casa.

| raMLesS a răspuns:

Nu prea cred, e asemănător ca atunci când conduci o bicicletă, motocicleta are în plus o viteză mai mare şi v-a trebuii să ai vreo 4-5 luni de experienţă în a conduce cu ea.

Răspuns utilizator avertizat