| thegodfather12 a întrebat:

E legal sa mergi pe drum public cu tractor înmatriculat daca nu ai permis?(am tot vazut pe site uri de stiri cunoscute si nu stiu ce sa cred)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, daca este tractor rutier, trebuie sa ai categoria Tr sau B.
Este legal doar daca este tractor agricol sau forestier, asa s-a pronuntat ICCJ.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este legal. Ce a fost prin presa a fost un caz cand cineva a avut un avocat f bun si a profitat de ceva chichite din codul rutier. Cine stie daca asta creeaza un precedent sau nu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu, nu este. Orice participant la trafic trebuie sa aiba permis. (mai putin biciclistii, desigur) Pentru tractor, iti trebuie categoria B.

| Pabibabum09 a răspuns:

Este ilegal. Orice vehicul necesita permis de conducere, iar in cazul tractorului, categoria B.