| anonim_4396 a întrebat:

E legal sa te opreasca politia rutiera doar asa, de rutina?

Răspuns Câştigător
| mihalitza a răspuns:

Deci, dupa lege, au voie sa te opreasca doar daca faci o greseala "evidenta". De regula "dinsii" abuzeaza, in speranta ca vor descoperi ceva dupa oprire si te vor putea determina sa le dai spaga...

17 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da... de aia nu sunt sigura ca vreau carnet... si ma gandesc sa ma apuc de zbor...

| monicaclaudia a răspuns:

Da. pot ca sa te opreasca daca is afara inseamna ca trebuie sa faca controale ( asa ca pina iti cer doar actele masini permis de conducere de ce nu ) normal daca nu ai incalcat nici o lege din codul stradal trebuie sa te lase in pace.))

| monicaclaudia a răspuns:

Bbb-pai ei au zeci de motive pentru a opri o masina.
si noi ne tot inervam cind i vedem pe strada. eh eu sunt mi se pare unica care cind ii vede li se umple inima de bucurie mai ales daca afara ploua sau sunt -5 gr asa macar stiu ca nu ii platim degeaba. si daca eu is ok cu actele si nu am facut nimica nu am motiv pentru care sa ma tem. )
Mie mi s-a intamplat odata ma intorceam din romania era 3 noaptea. morti de somn inca 30 km pin acasa cind vedem un agent de trafic.)) ca sa il chem asa. care nea tinut o jumatate de ora cu intrebari controale etc ( eh cred ca era plictisit si nu stiam cum sa faca sa treaca timpul.)

| monicaclaudia a răspuns:

Adina nu stiu ce tip de servici faci tu birou sau nu. nu am zis ca ma bucur in sensul acela. am zis doar ca ma bucur deoarece vad ca fac ceva nu stau in baruri pin ce le trece turnul sau in birou.
Scuze nu poti ca sa mi zici ca tu esti de acord cind cauti un politzai si nu il gasest nicaieri ( in caz ca ai nevoie ).
Ei nu cred ca sunt rea sunt doar realista, si hai sa fim seriosi citi dintre noi nu gindesc ca si mine la o adica, Da sunt platiti ca sa imi asicureze linistea in cartier, siguranta, pe strazi.
Eh de cite ori eu aveam nevoie de un plotzai in trecut nu l-am gasit asa ca acum cind ii vad ca sunt pe strada si vegheaza pentru sicurantza ma bucur. AS avea o groaza de reclamat dar e mai bine sa tac ( la o adica ((

| monicaclaudia a răspuns:

Deci nu mam sucarit in primul rind.
deci ma bucur ca neam clarificat.
Deci ceea ce am vrut eu sa zic prin faptul ca is bucuroasa sa ii vad pe timp urit sau frumos ia-o cum vrei pur si simplu pentru faptul ca daca am probleme sunt acolo si stiu de unde sa ii iau (. de cite ori seri in orase pusti nu va fost frica eh eu de multe ori ma rugam ca sa vad un jandarm un ploitzai orice asa macar eram mai linistita si acum cind ii vad stiu ca sunt la locul lor de munca si pot ca sa i apelez in caz de nevoie (.
Stiu ca sunt prost platiti si ca munca lor nu are pret si cum ai zis tu ei aresteaza legea ii lasa liberi (.
eh nu de mult sa discutat despre sicuranta in cartiere si marirea fortelor asa macar daca unu vede ca sunt pe strada unu nu se pune sa faca magarii dar cum ai zis si tu si cum cred ca stim toti ( legea se pare ca e de partea criminalilor azi sunt prinsi si maine sunt iar pe strada )

| monicaclaudia a răspuns:

""oare nimeni din guvern nu stie deloc situatia din teren a lucrurilor"" ei mai facut ca sa rid.)) sincer si cu gust inca. Pai ii vedem toti ce fac in parlament in guvern.)). Ei nu au minima idee dar se pling ca nu pot creste salariile celor saraci. Sau nu pot aumenta politia pe strazi ca nu sunt bani )). dar eu zic ce ar fi sa le luam toate masinile loare luxoase de sub fundulet si sa le vindem si sa dam celor ce au nevoie sau ar fi destul doar 10% din fiecare salar de perlamentar ca sa crestem sicuranta pe strazi (. eh si eu mam ingrozit destul pe zioa de azi cind ma gindesc mi vine sa urlu dar ce rezolv nimica laughing
aaaaPS: asa e peste tot nu doar in Romania (( stiu ca nu te consoleaza dar.

| MihaiA a răspuns:

Bineinteles happy Oricand si la orice ora, nu trebuie sa incalci vreo lege ca sa te opreasca la control.

| MihaiA a răspuns:

Au voie sa te opreasca fara sa fi comis vreo abatere de la codul rutier in momentul in care este filtru.
Dar atunci trebuie sa-i opreasca si pe cei care mai circula pe acelasi drum, nu doar un anumit conducator.
In rest, e ilegal sa te opreasca de rutina. ( PS : Nu ca ar conta ca e ilegal sau nu, oricum te opresc cand vor laughing) )

| kh1ss a răspuns:

Din cate stiu eu... fara un motiv... nu

| bbb a răspuns:

Din cate stiu eu nu au voie sa te opreasca fara niciun motiv

| madboy8 a răspuns:

E legal deoarece, prin aceste controale de rutina se descopera multi care nu au nici macar permis, ce sa mai zic de cei ce se urca bauti la volan!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu imi vine sa cred ce raspunsuri vad pe aici...mai oameni buni, ce ar fi lumea asta fara politie? auzi, se bucura ca il vede stand in ploaie...mai oameni incredibili! cat de rai puteti fii? nu e si politistul om? in orasul meu te mai opresc, dar doar daca gresesti cu ceva, sau daca este filtru.Cum poti spune, monica claudia, ca te bucuri de raul altuia? ce fel de om esti? pai toti avem un salar si suntem platiti din niste bani.Sa imi fie ciuda ca nu stai in strada desi te platim din banii nostri? Haideti sa ne facem cu totii viata mai grea. Daca lucrezi la un birou, nu sta acolo toata ziua, iesi in frig frate ca de aia esti platit! mentalitatea romanului, bat-o vina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Monica, imi cer scuze daca am inteles gresit ceea ce ai scris, dar ma revolta gandul ca sarim pe politisti, care oricum sunt batuti de sistem, sa zic asa. Legile ii fac foarte vulnerabili in fata cetatenilor, mai exact a hotilor si a infractorilor.Si rutiera... face un dosar unuia fara permis, care oricum ameninta de toate alea si apoi este frumos eliberat de procurori sau cine le da drumul, ca mai apoi sa ii dea in cap politistului sau familiei acestuia.Si cu permisele la fel...circuli cu alcoolemie, ti se ia permisul si il reprimesti pana se decide procesul.Tampenii.Am invatat sa studiez bine meseria cuiva inainte sa spun ca o duce bine sau sa ma scandalizez ca isi face treaba oprindu-ma pe mine in trafic.Nu gasesc inca nimic aiurea in meseria politicienilo.Nu stiu lor cu ce le e greu.Monica,nu am vrut sa fie atac la persoana raspunsul meu, asta e pur si simplu parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e... E groaznic ce se intampla. Mi-e si frica sa ies noaptea pe strazi...si mai aiurea e ca absolut nimic nu se face in privinta asta...pana si posturile din politie sunt blocate.Nu inteleg cum pot sa lase tara asta atat de descoperita...adica blochezi posturile, sunt oameni care ies la pensie, etc...cum sa blochezi posturile? oare nimeni din guvern nu stie deloc situatia din teren a lucrurilor? Cred ca e grozav sa te plimbi cu masina ta luxoasa, politia sa inchisa circulatia ca treci TU, iar altii...sa nu aiba o bucata de paine.In fine, m-am suparat destul pe azi; iar mi-am amintit ce lucruri urate se intampla... Un week-end placut!

Răspuns utilizator avertizat
| dewoo a răspuns:

Raspunsul este : DA, acestia au dreptul sa te opreasca pentru un control de rutina.de unde vreti sa stie nea politaiu ca tu ai actele in regula?

| Pătraṣcu_Cătălin_Ciprian_1986 a răspuns:

Hotararea Guvernului nr. 1391/2006(179-224)
ART. 182 (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează şi în condiţiile producerii unor calamităţi naturale, dezastre sau a altor situaţii care pun în pericol siguranţa circulaţiei. (2) Oprirea vehiculelor se face, de regulă, în afara părţii carosabile, iar acolo unde nu există asemenea condiţii, cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului, pe acostament sau lângă bordură ori în spaţiile de parcare, iar noaptea, cu precădere, în locuri iluminate. (3) Se interzice imobilizarea vehiculului pe partea carosabilă ca urmare a semnalului de oprire efectuat de către poliţist în locurile în care vizibilitatea este redusă sub 50 m.