| Adytza551 a întrebat:

Salut Dragilor! Am o intrebare daca se poate sa imi raspundetii cu toata sinceritatea. Politia rutiera mai are voie sa opreasca autovehiculele pentru controlul de rutina? ..va rog frumos cel mai complex raspuns primeste funda.

2 răspunsuri:
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Sigur, de ce nu ar avea voie?

| LiviuCristy a răspuns:

La nivelul birourilor de politie rutiera se organizeaza,zilnic,actiuni pe diferite teme - alcool,asigurari obligatorii,prioritate,pietoni,carutasi,transport persoane,precum si impreuna cu cei de la RAR sau ARR. Astfel,intotdeauna exista un motiv plauzibil pentru a opri o masina in trafic pentru un control de rutina!
Mai sunt cazuri cand cauta o anumita persoana sau bunuri si atunci nu au voie sa-ti explice exact ce cauta, dar se merge pe ideea unui control de rutina si fac verificari in trafic!
Daca esti corect in trafic, nu trebuie sa fii suparat pentru astfel de controale, asa mai scapam de betivii de la volan care ne creaza numai necazuri, sau de masinile praf d.p.d.v. tehnic care sunt un pericol in trafic!
Deci daca e filtru au voie ca e ceva organizat si oricum daca esti in regula nu ar trebui sa te supere, pana la urma asta e legea in Romania lasa loc de interpretari pentru a scapa unii si a-i arde pe altii