| anonim_4396 a întrebat:

E mai usor sa conduci o masina automata? E mai usor de intretinut? Eu sunt incepatoare si ma gandesc ca daca imi iau una automata o sa fiu mai sigura pe mine...

Răspuns Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

E mult mai usor sa conduci o masina automata.
Intretinerea e cam aceeasi, se refera in special la nivelul uleiului, diferenta e ca la cutia automata il poti verifica cu ajutorul jojei, la manuala doar in service. Ba chiar scapi si de ambreiaj, care mai ales la incepatori se mai uzeaza (disc, placa presiune, rulment presiune, cablu).
Daca ii spui unui american ca o cutie automata cade la 200.000 km va rade de tine. Cutiile automate sunt la fel de fiabile ca si cele manuale, adica se intampla uneori sa mai cada cate una, dar sunt cazuri exceptionale. Nu discutam despre utilizarea necorespunzatoare, aia e o alta poveste.
Dezavantajele cutiei automate le vei simti doar dupa ce te obisnuiesti cu ea si urci ocazional intr-o manuala... Iti va fi greu sa iti amintesti de ambreiaj, va trebui sa te concentrezi la fiecare intersectie, la fiecare plecare de pe loc si mai ales la mersul inapoi.

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De acord. E mai usor de condus. Dar, gandeste-te ca, poate, intr-o zi, o sa fii nevoita sa conduci o masina cu cutie manuala. Atunci chiar iti va fi greu. Eu, in cei 38 de ani de cand am permisul, am condus si de una si de cealalta. O prefer de departe pe cea manuala. Ador sunetul motorului cand imi "cere" sa schimb viteza.

| ROB3RT89 a răspuns:

Ca incepatoare nu e chiar usor cu nici una.
Ai nevoie de un numar de km pentru ati forma anumite aptitudini si relefexe.
Daca conduci minim un an in Bucuresti fara evenimente, te poti considera sofer!
Nu prea recomand automata la incepatori.
Recomand ori ce masina dar sa mergi si sa sa incerci sa-ti stapanesti emotile de inceput.
Daca ti-a murit motorul in prima intersectie, nu e cazul sa te panichezi, e ceva normal la inceput.
Faza e sa conduci zilnic si o sa vezi ca nu e chiar ceva de speriat.
Succes!

| Bondarel99 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Mersi.
Eu am permis de 3 ani dar am condus foarte putin si nu in Bucuresti ca mi-e frica, e prea aglomerat.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca vrei sa inveti, esti nevoita.
Daca conduci si te surprinde traficul, ce faci?
Conduci o zi doua cu cineva cu experinta fara sa faci obisinuinta din asta si apoi singura.
Chiar daca il ai de 3 ani, poti sa porti si acum semnele.
Te ajuta putin!

| sofisis a răspuns (pentru ROB3RT89):

Deci eu la 9 anid e sofat zilnic in Bucuresti fara incidente ma consider direct Titi Aur laughing)

| ROB3RT89 a răspuns (pentru sofisis):

Daia nu imi fac griji cand vad femei la volan, mai ales in Bucuresti big grin

| sofisis a răspuns (pentru ROB3RT89):

Eu imi fac laughing) sunt cate unele de iti vine sa le trimiti cu varsta lor plus un an inapoi. La volan e singura circumstanta in care injur mai ceva ca un santierist.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru sofisis):

De ce iti faci, te cunosti pe tine?laughingSau esti genu care nu face chiar nici o greseala si injura cu geamul inchis?big grin

| sofisis a răspuns (pentru ROB3RT89):

Eu sunt mega smechera la volan. Nu ma laud ca sa ma laud dar pentru mine sofatul a fost si este o pasiune. Am facut si raliuri la un moment dat. Ma rog. Ideea e ca sunt putin agresiva, am un stil de sofat sportiv dar fara sa ii incurc sau sa ii pun in pericol pe altii big grin
Si imi place sa anticipez. La barbati pot face asta dar femeile sunt extraordinar de haotice.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru sofisis):

Si eu ma gandeam ca esti certata cu tot ce tine de conduita preventiva mega soferito big grin

| sofisis a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nope. Never. Sunt cu mult bun simt in trafic. Neprovocata nu fac urat happy

| ROB3RT89 a răspuns (pentru sofisis):

Si provocata cum faci? Cum facea mobra cu toba sparta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Haha, da te a frustrat rau de tot faptul ca te am prins cu minciuna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine ma enerveaza unele automate.
Daca esti incepatoare si te inveti deja cu automata, nu ai sa fii soferita niciodata.
O sa fii sigura pe tine cand o sa inveti sa conduci, cutia e doar un moft.

| NLS a răspuns:

Avantaje> comoditatea la condus, mai ales in oras (nu mai trebuie sa schimbi vitezele la fiecare semafor),
nu strici cutia si ambreiajul in caz ca nu schimbi vitezele la timp, poti parca linistita in rampa. laughing

Dezavantaje> pretul de cumparare si de reparare a pieselor (cutia de viteze in special, dar nu numai), consum cu 1, 5-2l mai mare.

| xerxes1 a răspuns:

Am facut 400.000 km cu una si cutia mergea ceas. Uleiul si filtrul la cutie se schimba la 60.000 nu la 20.000 cum abereaza unii copii prosti pe aici.
Acum am una manuala dar urmatoarea va fi clar automata.

| alex495 a răspuns:

Da e mult mai usor, dar la 200 000 de km cade cutia si trebuie schimbata, numai zic ca la 20 000 trebuie schimbat uleiul din cutie etc. Daca e, i ati masina noua cu cutie automata sau sh dar mai recenta sa nu bagi bani in cutie prea curand

| Bondarel99 a răspuns (pentru alex495):

Gasisem pe net niste masini care imi placeau dar aveau toate peste 150000 km...am auzit ca trebuie bagati bani mai multi la reparatii, dar nu ma gandeam ca e chiar asa.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Numai raspunsuri de cacao dai pe TPU.

Niciun producator nu recomanda schimbuld e ulei la cutia automata la 20k km. Ai visat si tu o cifra si ai turnator aici... la fel si cu 200k km cand pica cutia
Nu mai abera pe aici

| stefandaniel94 a răspuns (pentru alex495):

De unde ai scos-o si pe asta nu pot sa mi imaginez...stai in banca ta daca nu stii ce vorbesti....auz 200.000 si pa cutie

| alex495 a răspuns (pentru stefandaniel94):

Eu am service auto si sunt ing mecanic, cred ca stiu mai bine ca tine. Si in jur de 200 000, poate fi 280, 230, depinde si cum mergi si pe unde ( oras sau in afara).

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Amince nu mai vorbi cacaturi, deja esti penibil. Ai un service auto pe dracu si esti inginer pe mama dracului ca acum 3-4 luni iti cautai de munca la maxbet si te plangeai ca ai stat prea mult in picioare nemiscat in prima zi ce munca.

Mai bine taci din gura ca deja te ai facut rau de tot de ras.

| goguPatent a răspuns (pentru alex495):

Ai service auto si recomanzi schimbarea de ulei la cutie la 20. 000km? Ce fail total ai dat cu minciuna asta.

| regis a răspuns (pentru alex495):

Fiind specialist declarat, te rog sa ne spui si care sunt componentelr care cedează la 200-380.000 si din ce cauza. Mulțumim.

| alex495 a răspuns:

Totul tine de client la cat timp schimba uleiul din cutie sau daca nu l schimba deloc. La manuala si fara ulei deloc in cutia de viteze functioneaza o suta 2 de km ( nu recomand pentru ca aia poti sa i pui dupa cat ulei vrei nu va mai func la fel). Automatele sunt mai sensibile. La 15 20 de mii schimbat uleiul care costa in jur de 2 300 de lei doar operatiunea asta, mai pui ulei motor, filtre alea alea si hopa ai ajuns la aproape 10 mil. Eu fac 10 mii de km pe an, dar sunt oameni care fac 20 30 de mii. Calculeaza tu cat vine faza cu uleiul. Si unii sunt gica contra ca tine care zic ce are, sunt prosti nemtii, nu 15 mii, ce are daca o las 30 de mii ca e automata, atata timp cat ny e factoru uman sa **** treptele sa i dea a 3-a inloc de a 5-a sau alte greseli nu sare span in cutie si nu i nicio problema. Ba este, apar impuritati oricum si trebuie schimbat uleiul la timp

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Loool, ce tare. Tu ai asteptat jumatate de an sa dai la aceeasi intrebare, acelasi raspuns eronat si de cacao cu schimbatul la 20. 000km a uleiului la cutie? looool

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am vazut notificarea, si nu i nimic eronat, in mare 15-20 000 km e lim maxima de schimb. Oricum si daca il schimbi cade convertizorul la 200 si de mii ca asa trebuie cativa oameni sa faca bani. Daca s ar face masini durabile cum erau cele vechi nu s ar mai imbogati chiar toata lumea

| Kogaion a răspuns:

Da, este mult mai usor de condus si mai ales ca esti si incepatoare, te va ajuta mult, eu de exemplu la inceput aveam prostul obicei sa ma mai uit la maneta cand mai schimbam viteza si nu era bine. Nu te lua dupa aia care spun ca la nu stiu ce nr de km trebuie schimbata ca nu e adevarat, ca asa si la manuala, daca nu stii sa schimbi vitezele dupa 300 de km o faci praf. Deci sfatul meu, chiar daca e mai scumpa, cumparati o masina automata(daca poti, un mercedes pentru ca acolo ai cutia automata pe viata, adica daca se strica o duci la reprezentanta si ti-o schimba ei gratis).

| alexwahl a răspuns:

O cutie automata DSG,e mai eficienta decat una automata normala.Te obisnuiesti repede si cu una manuala. Daca am reusit eu, o sa reusesti si tu, garantat.O cutie automata, e mai costisitoare la intretinere, decat una manuala.

Răspuns utilizator avertizat
| Adi_Adrian_1979 a răspuns:

Alex495...Tu esti la misto, nu-i asa? Ai gasit o caciula cu cuvinte si ai tras de acolo cateva, reusind sa legi un fel de fraza. la 200000km cade mama ta, nu cutia de viteze.

| alex495 a răspuns (pentru Adi_Adrian_1979):

Sunteti multi experti in tara asta, de aia aveti toti carute de bmw uri sau golf uri. Numai automate visati. Si hai sictir ca asa imi pot baga si eu **** in mamele la toti cacatii care comentati de an *** pentru un expresor sau o pereche de casti

| stefandaniel94 a răspuns (pentru alex495):

Culmea e ca pe Germania taximetristii au 7-8 sute de mii si sunt la fel ca in prima zi cutiile...si tu spui ca la 200 se duc....Mai documenteaza te

| AldeaAlex933 a răspuns:

Da